Eric Sardinas se vrací do ČR

Jak jste asi již zaznamenali z této pozvánky, slavný americký bluesrocker Eric Sardinas se po necelých dvou letech vrací do srdce Evropy na sérii koncertů. Při této příležitosti jsem ho požádal o bleskový rozhovor.
Poslední studiovka Boomerang vyšla v roce 2014 Poslední studiovka Boomerang vyšla v roce 2014 Archiv Erica Sardinase
Eric Sardinas je americký blues-rockový kytarista, pocházející z Fort Lauderdale na Floridě. Proslavil se svou hrou na elektrickou resofonickou kytaru a svými živými vystoupeními. Začal hrát už v šesti letech, ovlivněn nahrávkami nejslavnějších představitelů Delta blues – Charlie Pattonem, Big Billem Broonzym, Muddy Watersem a dalšími. Ačkoli původně levák, na kytaru hraje na pravou ruku, což patrně pomohlo vytvořit jeho jedinečný styl.
 
Na počátku devadesátých let se zjevil jako bluesman z dob dávno minulých. Návštěvníci klubů a kritici nešetřili chválou o nováčkovi s virtuozním slide-kytarovým stylem, chraplavým hlasem a blues-rockovými skladbami hnanými jakoby dieselovým motorem.
 
Než se usadil v Los Angeles, putoval po celých Spojených státech. Vystupoval s akustickou kytarou po ulicích, než se na jednom jam sessionu seznámil s baskytaristou Paulem Lorangerem. Společně s bubeníkem hráli v triu téměř 300 koncertů ročně a Sardinas byl uváděn jako jeden z nejčastěji vystupujících umělců v L.A.
 
V roce 1999 vychází jeho debutové album „Treat Me Right“ s hostujícími kytaristy Hubertem Sumlinem (Howlin´ Wolf) a blues-rockovým pionýrem Johnny Winterem. Následovalo světové turné a od té doby se Eric už nezastavil.
 
 
Kdy jsi poprvé zjistil, že chceš být profesionální hudebník?
 
Co se pamatuji, vždycky jsem chtěl dělat muziku. Mám ji v srdci odjakživa.
 
Co bylo prvotním impulzem pro výběr steel kytary?
 
Hudba mě provází celý můj život. Velký vliv na mě měl soul, gospel, rock'n roll a blues. Moje láska ke slideové kytaře vzešla z lásky k soulu. Jde o ten zvuk, je v něm energie spojená s jakousi magií, která má nade mnou moc.
 
Přemýšlel jsi o to, že bys skončil s používáním ohně během vystoupení poté, co se v roce 2000 popálil na ruce? 
 
Vše, co se stane na pódiu, je hodně emocionální. Já nikdy o ničem neříkám nikdy více. 
 
Co tě napadne jako první, když se řekne Česká Republika?
 
Je to nádherná země a pro mě je pokaždé ctí tady hrát. Miluju tu vášeň a sílu energie z lidí, kteří milují muziku tak jako já.
 
Co můžeme od českých vystoupení očekávat?
 
Absolutně cokoliv. Jestli vás zajímá jak hraju blues, přišli jste na správné místo!
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Ve věku 64 let zemřel Malcolm Young, zakladatel a kytarista AC/DC

  "S nejhlubším zármutkem v srdci jsou AC/DC dnes nuceni oznámit úmrtí Malcolma Younga". Touto krátkou zprávou dnes australští velikáni potvrdili odchod jejich zakládajícího člena a jednoho z hlavních architektů jejich úspěchu.

 • Foto: The Rasmus, Lucerna Music Bar, 15. 11. 2017

  Finská rocková legenda The Rasmus navštívila v rámci turné k nové desce Dark Matters ve středu 15. listopadu Prahu. V Lucerna Music Baru je mimo jiné doprovodila italsko-americká kapela Klogr hrající alternativní metal a rockové uskupení The Weyers ze Švýcarska. Z koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Iron Maiden se vrátí do Prahy
  Pro všechny fanoušky metalové hudby začíná být příští rok hodně nadupaný, alespoň co se koncertů týče. Začíná to dubnovým koncertem Metallicy, následovaný koncem téhož měsíce návratem Richieho Blackmora v řadách Rainbow, potom se v červnu vrátí do České republiky Ozzy Osbourne. A o týden později se na stejné místo, tedy na letiště v pražských Letňanech, sjedou příznivci Iron Maiden.
 • Joakim Brodén je opět nominován do Českého slavíka

  Zpěvák švédské metalové skupiny Sabaton, Joakim Brodén, získal další nominaci v prestižní hudební anketě Český slavík Mattoni. Frontman Sabaton má totiž dvojí občanství – české a švédské. Minulý rok, kdy byl Brodén nominován poprvé, se umístil na pátém místě. Slavnostní vyhlášení letošních Slavíků se uskuteční 25. listopadu.

Další podobné články