Hlas Andrého Matose navždy utichl

Další smutná zpráva zasáhla metalový svět osmého června, kdy kvůli infarktu dotlouklo srdce brazilského zpěváka, skladatele a multiinstrumentalisty Andrého Matose. Zpráva je o to smutnější, že zpěvákovi bylo pouhých 47 let.

Andre Matos už se českým fanouškům nikdy nepředstaví. Andre Matos už se českým fanouškům nikdy nepředstaví. Zdroj: oficiální webové stránky Andreho Matose

André Coelho Matos se narodil 14. září 1971 v brazilském Sao Paulu. Jeho život byl od počátku svázaný s hudbou. V deseti letech dostal od rodičů piáno a začal se na něj učit. Ve škole následně objevil metal a ihned podlehl jeho kouzlu. Ve třinácti už měl první kapelu Viper, vystupoval s ní a vydal demo nahrávku. V té době neměl žádný zájem zůstat zpěvákem, pozici zaujal podle svých slov proto, že z celé kapely byl nejméně hrozným zpěvákem a navíc vzhledem připomínal Bruce Dickinsona". Když Dickinson odešel z Iron Maiden, právě Matos jej málem nahradil. Srdce ho ale táhlo spíš ke klávesám a pianu. Když objevil kouzlo klasické hudby, z Viper odešel a rozhodl se doplnit si hudební vzdělání.

V listopadu 1991 založil se spolužáky z hudební školy v Santa Marcelině, kytaristy Rafaelem Bittencourtem a Andrém Linharesem, Angru. Ta se po Sepultuře stala asi nejvýznamnějším brazilským metalovým vývozním artiklem. Po prvotních rošádách se do sestavy dostal i současný kytarista Megadeth Kiko Loureiro.

 

 

Debut Angels Cry vznikal v hamburském studiu Kaie Hansena (Gamma Ray, Helloween). Unikátní spojení metalu s klasickou hudbou ihned zaujalo posluchačskou obec. V roce 1993 metal nebyl příliš v kurzu, Angra se přesto dokázala prosadit. Nutno dodat, že hlavně díky úspěchu v Japonsku, v Evropě se tehdy jednalo spíš o tip pro zasvěcené. Kapela doma předskakovala AC/DC a vystupovala na brazilské verzi festivalu Monsters of Rock. Povzbuzeni těmito úspěchy se skupina rozhodla druhé album pojmout ještě ambiciózněji. Holy Land z roku 1996 je koncepčním dílem, obsahujícím kromě orchestrálních aranžmá a sborů i prvky brazilské folklorní hudby. Podobně pojala ve stejném roce i Sepultura své album Roots. Fanoušci i kritici byli nadšení. O to větší překvapení je čekalo o dva roky později s albem Fireworks, které znamenalo odklon od stylu předchozích dvou alb směrem ke klasičtějšímu metalovému zvuku.

Andre Matos tuto změnu asi nesl nelibě, protože v roce 2001 společně s basákem Luisem Mariuttim a bubeníkem Ricardem Confessorim Angru opustil. Přibrali do party Luisova bratra Huga Mariuttiho a založili kapelu Shaman (později byli nuceni dočasně změnit jméno na Shaaman). Spojení power metalu s folklorními prvky zaznamenalo okamžitý úspěch hned s prvním albem Ritual. Matos se také připojil k projektu Tobiase Sammeta Avantasia a to jak ve studiu, tak později i na turné. Po druhé desce Shaman Reason Matos společně s bratry Mariuttiovými dostali padáka.

Rozhodli se zůstat spolu a nahráli Matosovu první sólovou desku Time to Be Free. Ta upevnila jeho pozici jako jednoho z nejznámějších brazilských zpěváků. Před svým skonem stihl pod svým jménem vydat ještě další dvě desky - Mentalize a The Turn of the Lights. V roce 2010 spojil síly s Timmem Tolkim (Stratovarius) v projektu Symfonia. O dva roky později se připojil k turné na oslavu 25 let od vydání debutu Viper Soldiers of Sunrise. V roce 2018 došlo k reunionu původní sestavy Shaman. V rámci oslav sedmnácti let od svého vzniku se kapela vydala na brazilské turné. Shaman se také představili jako speciální host před koncerty Avantasie v rámci turné k aktuálnímu albu Moonglow. Pouhých pět dní před svou smrtí se tak na pódiu opět setkal se svým kamarádem Tobiasem Sammetem.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Druhý den Masters of Rock ve znamení epiky a pekelných symfonií

  Pátek byl na Masters of Rock asi nejdeštivější den, ale protože nebyla zima, dalo se to vydržet. Na Ronnie James Dio stagi hřály diváky v prvních brázdách nejen plameny z pyroefektů, ale také plameny pekelné. Menu, které pořadatelé pro tento den nabídli, bylo totiž patřičně pestré.

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 14. 7. 2019

  Neděle 14. července byla zároveň posledním dnem Masters of Rock 2019, vystoupili Dark Tranquillity, Primal Fear, Children of Bodom. Naplněný areál pobavili glam-metaloví američané Steel Panther a celý festival završili Dream Theater. Z posledního dne Masters of Rock vám přinášíme fotoreportáž.

 • Foto: Masters of Rock, Vizovice, 13. 7. 2019

  Třetí den letošního ročníku Masters of Rock dominovaly kapely Within Temptation a sólový projekt zpevačky Tarji Turunen. Zpěvačky Sharon den Adel a Tarja Turunen tak zazpívaly i duet Paradise. Dále vystoupila neměcká heavymetalová kapela Rage doprovázena Zlínskou Filharmonií, norové Satyricon či kapela Brainstorm. Z třetího dne festivalu vám přinášíme fotoreportáž.

 • Rammsteini představili v Praze nové album

  Veliká show a prověřené hity. Tak by se dal ve zkratce shrnout zážitek z koncertu skupiny Rammstein, který se konal v úterý 16. července. V den, kdy byl článek vydán, kapela odehrávala právě druhý vyprodaný koncert.