Korn slaví 20 let od svého debutu

Zakladatelé nu metalu Korn vydali celkem jedenáct alb. Tento týden slaví dvacet let od vydání své první desky.

Korn Korn Zdroj: Metalarcade.net

 Letos je tomu již dvacet let, co formace kolem Jonathana Davise poprvé vešla do studia. Jejich debutové (eponymní) album bylo kombinací heavy a funky metalu, hip hopu a grunge a nyní se označuje za počátek nu metalu. I bez mediální podpory se Korn vydali na turné a brzy nasbírali spoustu fanoušků, kteří o tři roky později vybojovali pro první album 72. místo v hitparádě Billboard 200. 

Po turné se kapela vrátila do studia a 15. října 1996 vypustila do světa album Life is Peachy. V USA se dvakrát stalo platinovým a v Billboard 200 obsadilo 3.místo. K singlům No Place to Hide a A.D.I.D.A.S. byly natočeny videoklipy a kapela tak poprvé pronikla do televize. Kromě obrazovek se však Korn tlačili také do rádií a i zde zaznamenali raketový vzestup. 

Nejprodávanějším albem se však nakonec stalo Follow the Leader ze srpna 1998. Hostují zde osobnosti jako raper Ice Cube, Tre Hardson, či Fred Durst z Limp Bizkit. Nahrávka mimo jiné obsahuje i skladbu Justin, která je věnována čtrnáctiletému fanouškovi v posledním stádiu rakoviny, s nímž kapela strávila několik dní. Singl Freak on a Leash vyhrál cenu Grammy za nejlepší videoklip a další dvě ceny v MTV Video Music Awards. 

 

 

Skupina nelenila a hned rok po předchozím veleúspěšném albu vydala desku Issues, která nakonec stejně jako její předchůdkyně obsadila první místo v již zmíněné hitparádě. A ačkoliv i toto dílo mezi fanoušky zaznamenalo úspěch, kritika byla nemilosrdná - skupina se prý odvrací od dosavadního směřování a zanevírá na hip hop. Neslavné hodnocení ale kapele nebránilo v propagaci díla a uspořádání koncertu na jeho počest v samotném newyorském Apollo Theatre. K premiérovému představení singlu Falling Away from Me si pak kapela zvolila jeden díl ze sitcomu South Park, úspěchu se ale dočkaly i další dva singly, a to Made Me Bad a Somebody Someone.

Show v Hammerstein Balroom, jež se promítala v amerických kinech odstartovala v roce 2002 prodej desky Untouchables. Od předešlých CD se tato novinka lišila – objevují se zde smyčcové nástroje, elektronické beaty a další prozatím nezvyklé efekty. S albem je spojeno hned několik zajímavostí: singl Here to Stay získal cenu Grammy - a to není jediná zajímavost, ústřední postava videoklipu k Thoughtless  zažívá to, co Jonathan zažíval svém dětství, a videoklip k singlu Alone I Break režíroval fanoušek, kterého vybrala televizní stanice MTV.

Dne 22. července 2003 se jako předzvěst alba Take a Look in the Mirror objevila píseň Did My Time. Samotné album je agresivnější než předešlé a zvukem se vrací zpět k počátkům. Někteří kritici dokonce hodnotí tento pomyslný krok zpět jako zbytečný. Během práce na další desce kapela poprvé zažila změnu v sestavě. Kytarista Brian „Head“ Welch se rozhodl zasvětit svůj život Bohu a z kapely odešel. Jak se však později ukázalo, jeho rozhodnutí nebylo konečné. 

 

 

V roce 2005 Korn opustili dosavadní nahrávací společnost a začali spolupracovat se studiem Virgin Records, pod jehož křídly vydali desku See You on the Other Side. Během evropského turné byla Jonathanovi diagnostikována trombocytopenie – na festivalu Downolad ho tak museli nahradit jiní zpěváci a zbytek turné po Evropě byl zrušen. 

O dva roky později banda vypouští do prodeje hned dvě perličky: záznam koncertu MTV Unplugged, na kterém spolupracovala řada hudebníků (např. Amy Lee z Evanescence), a studiovou nahrávku Untitled. Bubeník David Silveria si také v tomto období bere dovolenou na dobu neurčitou, a proto na nahrávce bubnují různí interpreti včetně samotného Davise. Během následného turné Silveria oficiálně odešel a za bicí tedy usedl Ray Luzier.

Během února 2005 Korn opět změnili vydavatelství na Roadrunner Records a zveřejnili název nového alba Korn III – Remember Who You Are, jež vyšlo v červenci téhož roku. Jako na prvních dvou albech kapela spolupracovala s producentem Rossem Robinsonem, díky čemuž se také vrátila k původnímu zvuku.

Předposlední soubor nahrávek vyšel pod názvem The Path of Totality a jejich zvuk doprovází mnoho elektronických prvků. Produkcí alba se zabývalo mnoho interpretů, mezi nimi například hudebník Skrillex, který se v České republice objevil před dvěma lety na festivalu Rock for People. Kytarista James „Munky“ Shaffer označil toto album za slabé a uvedl, že následující tvorba se od dubstepu odkloní. Nejnovější album poté vyšlo před rokem, v říjnu 2013, a dostalo název The Paradigm Shift

 

 

Korn v tuto chvíli tvoří zpěvák Jonathan Davis, basovou kytaru v rukách drží Reginald „Fieldy“ Arvizu, kytary mají na starosti James „Munky“ Shaffer a Brian „Head“ Welch a za bicími sedí Ray Luzier. Od vydání první desky uplynulo dvacet let a je tedy na místě ptát se - bude kvintet nějak oslavovat? Jonathan nedávno prozradil, že se chystá série koncertů, kde bude kapela hrát první album naprosto celé, včetně písně Daddy, která je pro zpěváka něj velmi osobní. 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Adam Bomb se vrátí do Prahy

  V rámci aktuálního evropského turné se v pražském klubu Modrá Vopice se svou dynamickou show plnou ostrých kytarových riffů a pyrotechnických efektů představí veterán newyorské klubové scény - zpěvák a kytarista Adam Bomb. Jeho nenapodobitelná pódiová prezentace je tuzemskému publiku dobře známa, není tedy divu, že po čtyřech letech půjde o netrpělivě očekávaný návrat.

 • Marilyn Manson vydá v letošním roce nové album

  Po úspěšném albu Heaven Upside Down se Marilyn Manson vrátí s novou deskou

 • Harlej zahrál v Kolíně samé hity

  Nekonečné muzikantské kočování přivedlo kapelu Harlej zpět do kolínského Městského kulturního domu. A jelikož i v polabí stihli za takřka čtvrt století existence nasbírat dost fanoušků, o plný dům a skvělou atmosféru bylo předem postaráno.

 • Foto: Avantasia, Praha, Fórum Karlín, 2. 4. 2019

  Avantasia live už ztratila punc výjimečnosti a objevuje se u nás obdobně často, jako řada jiných významných metalových kapel. Což je pro fanoušky dobrá zpráva.

Další podobné články