Tenacious D nebo Slipknot? Známe nominované na Cenu Grammy

Věděli jste, že i metalové skupiny mohou soutěžit o každoročně udělované ocenění Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech? V letošním roce se o cenu Grammy utkají Slipknot, Anthrax, Mastodon, Motörhead a populární Tenacious D. 
Také satirická skupina z Kalifornie Tenacious D byla v letošním roce nominována na Cenu Grammy Také satirická skupina z Kalifornie Tenacious D byla v letošním roce nominována na Cenu Grammy Zdroj: Tenaciousd.com
 
Není tomu ani týden, kdy byla zveřejněna pětice jmen těch, kterým se letos podařilo dosáhnout na nominaci v kategorii Best Metal Performance hudebních cen Grammy Awards. Ocenění za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu je přitom udělováno již od roku 1958 a v letošním roce se uskuteční úctyhodný padesátý sedmý ročník. 
 
Kategorie honorující metalové projekty však vznikla až v roce 1990 a tím, kdo v tomto roce jako první získal prestižní cenu, nebyl nikdo jiný než legendární Metallica. Skupina na zisk ceny Grammy dosáhla s písní One, s níž jen o necelý rok později po boku AC/DC, The Black Crowes a Pantery vyrazila například do Ruska, aby vystoupila před více než milionem fanoušků. 
 
 
Metallica získala ocenění ještě pětkrát, a to v letech 1991, 1992, 1999, 2004 a 2009. A ačkoliv se v letošním roce do užší nominace v kategorii Best Metal Performance neprobojovala, Národní akademie hudebního umění a věd ocenila aspoň nový film Metallica Though The Never, když jej nominovala v kategorii Best Music Film. Zde se utká například se záznamem z koncertního turné zpěvačky Pink The Thruth About Love: Live From Melbourne či filmem Ghost Stories z dílny Coldplay. 
 
K dalším vícenásobným držitelům ceny Grammy patří skupina Black Sabbath, Tool či další ze slavné Big Four of Thrash, kalifornští Slayer. K těm, kterým se rovněž podařilo nominaci proměnit, poté řadíme také Nine Inch Nails, Soundgarden, Rise Against the Machine, Korn, Judas Priest či neodmyslitelné Iron Maiden.
 
Kdo rozšíří řady držitelů prestižního ocenění se dozvíme již 8. února příštího roku. Prozatím tak nezbývá než hádat, který z následujících nominovaných (a za jaký hudební počin) má největší šanci: 
 
Slipknot (projekt The Negative One)
Anthrax (projekt Neon Knights)
Mastodon (projekt High Road)
Motörhead (projekt Heartbreaker)
Tenacious D (projekt The Last In Line)
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

 • Foto: Evanescence, Hala Vodova, Brno, 5. 9. 2019

  Ve čtvrtek 5. září do Brna zavítala americká gothic-rocková legenda Evanescence v čele s Amy Lee v rámci svého evropského turné. Zazněly největší hity kapely jako Going Under nebo Everybody´s Fool. Z koncertu vám přinášíme malý fotoreport.