Zemřel hudební skladatel Petr Hapka

Ve věku 70 let zemřel populární skladatel, zpěvák a dirigent Petr Hapka. Ačkoli trpěl v posledních letech Alzheimerovou chorobou, ještě v roce 2009 stihl vydat desku spolu se skladatelem Michalem Horáčkem.

Petr Hapka Petr Hapka Zdroj: Wikipedia.org

Petr Hapka se naučil hrát na klavír již ve třech letech, již o rok později skládal prý i vlastní skladby. Učil se rovněž na violu, dokonce podstoupil ale také dramatický kurz pod vedením Oldřicha Nového. Do hudebních dějin se zapsal skládáním hitových skladeb pro hvězdy české pop music (Helena Vondráčková, Hana Zagorová), slavná je jeho píseň Levandulová, kterou napsal pro Hanu Hegerovou.

 

 

 

Jeho tvorba je neodmyslitelně spjata s textaři Petrem Radou (písně Kázání v kapli Betlémské či Obraz Doriana Graye) a Michalem Horáčkem. Právě s posledně zmíněným začala jeho úspěšná spolupráce, z níž vzešly desky jako V penziónu svět (1988), z níž pochází i známá píseň S cizí ženou v cizím pokoji, kterou nazpíval Michael Kocáb. Poslední jejich deskou je album Kudykam z roku 2009.

Mimo hity jako Štěstí je krásná věc, Divám se, dívám složil i filmovou hudbu pro řadu českých filmů. Takřka devadesát československých snímků se může pyšnit hudbou z jeho pera. Z nich jmenujme například filmy jako Fešák Hubert, Krakonoš a lyžníci, Fimfárum Jana Wericha, Copak je to za vojáka nebo Upír z feratu. Petr Hapka má celkem sedm potomků s pěti ženami. Známý don juan udržoval ještě před pár lety milostný vztah s o padesát let mladší přítelkyní. Bohém i citlivý umělec. Takový byl Petr Hapka.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Soutěžte o 2x2 lístky na koncert Mig 21 do Trutnova - Ukončeno

  Mig 21 zakončují jarní část Huráá tour a zvou na poslední koncert, na který jsou už pouze soutěžní vstupenky. Jestli chceš vyrazit 20. dubna do Společenského centra UFFO v Trutnově, pojď s redakcí musicweb.cz soutěžit!

 • Foto: Hans Zimmer, O2 arena, Praha, 14. 4. 2019

  Hans Zimmer poskládal ze svého bohatého portfolia filmové hudby koncertní set, který přepracoval do verze pro symfonický orchestr a poslal ho do světa. Bez své osobní účasti. Bylo to na závadu?

 • Harlej zahrál v Kolíně samé hity

  Nekonečné muzikantské kočování přivedlo kapelu Harlej zpět do kolínského Městského kulturního domu. A jelikož i v polabí stihli za takřka čtvrt století existence nasbírat dost fanoušků, o plný dům a skvělou atmosféru bylo předem postaráno.

 • Hudební pořad Na Kloboučku se vrátí velkým koncertem

  Legendární hudební pořad Na Kloboučku se zhmotní na FestiWalle v Modřanech. K původním hudebníkům se přidá i nová generace muzikantů.