Zemřela Dolores O’Riordanová z irských The Cranberries Doporučený

Ve 46 letech zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Dolores O'Riordanová z irské rockové skupiny The Cranberries. O její náhlé smrti v pondělí 15. ledna informovala irská televizní a rozhlasová stanice RTE, úmrtí potvrdila i samotná kapela na webu. O'Riordanová působila v The Cranberries od roku 1990. V posledních letech ale zpěvačka trpěla bipolární poruchou.

Dolores O’Riordanová při vystoupení v Tipsport areně s kapelou The Cranberries 30. 11. 2012 Dolores O’Riordanová při vystoupení v Tipsport areně s kapelou The Cranberries 30. 11. 2012 Foto: Martin Chochola/musicweb.cz

Když jsem včera večer, 15. ledna, přišla po dlouhém dni domů, v bytě vládla pochmurná atmosféra. Z velikých reprobeden zněly písně irské rockové skupiny The Cranberries. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Gramofon u nás doma přece jenom hraje docela často. Zarazil mě až pohled do obývacího pokoje. Táta tam seděl na pohovce, se skloněnou hlavou. „Stalo se něco?" zeptala jsem se okamžitě. „Umřela Dolorka," odpověděl posmutněle tatínek a poukázal na gramofon, na kterém se otáčela vinylová deska. Tak jsme totiž zpěvačce doma vždy říkali. Už v letech, kdy mi písničky The Cranberries táta jako malé holce pouštěl. Tehdy jsem ale nevěděla, kdo je zpíval...

 

 

Dolores O'Riordanová se narodila 6. září 1971 v Irsku, ve městě Limerick. Protože byla z katolické rodiny, měla ještě šest starších sourozenců. Zpěvu propadla už v mládí. Začala sice v kostelním sboru, do kterého ji dostali rodiče, později začala vystupovat i po blízkých hospodách a klubech. V roce 1990, když jí bylo osmnáct let, se zúčastnila konkurzu ve vznikající kapele The Cranberries Saw Us. Zazpívala písničku Linger, kterou složila noc před konkurzem. Dolores O'Riordanová se tak dostala na post zpěvačky a celá skupina tím získala nezaměnitelný vokál i novou skladatelskou posilu.

Začátky s kapelou

Uskupení po několika měsících existence vydalo EP Nothing Left at All. Nízkonákladové EP si v místních obchodech s hudbou okamžitě rozebrali fanoušci a kapela se přejmenovala na The Cranberries. Zanedlouho po té skupina podepsala smlouvu s vydavatelstvím Island Records a začala pracovat na dalším EP, Uncertain. To ale fanoušci i kritici nepřijali dobře, i když na něm byly první verze dnes slavných písní Linger či Dreams.

Dolores O'Riordanová po neúspěchu Uncertain propadla depresím. The Cranberries se ale pod vedením nového producenta postavili na nohy a po třech letech existence vydali první album: Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We? (Dělá to každý, tak proč bychom nemohli my?). Ani tuto desku v domovské Anglii nikdo kladně nepřijal. Kapela se ale vydala na zahraniční turné. A v USA měla ohromný úspěch. Díky tomu se začala debutová deska prodávat i v Anglii.

Úspěch i přes zranění

V roce 1994 skupina nahrála desku No Need to Argue, které je dodnes jejím nejprodávanějším – koupilo si jej přes 17 milionů lidí. The Cranberries chtěli vyjet i na turné, zpěvačka si ale při lyžování poranila nohu. Kapela proto všechny koncerty zrušila. Album mělo ale i bez živé podpory úspěch a singl Zombie získal ocenění MTV nejlepšího hitu roku.

 

 

Další deskou, kterou Dolores O'Riordanová s The Cranberries nahrála, byla To the Faithful Departed. Sama frontmanka album odsuzovala jako nepovedené, fanoušci si jej ale oblíbili i kvůli textům písní. Ty pojednávají o globálních problémech, válkách i ekologii. Ostatně, podobnými texty se uskupení i proslavilo. Nadcházela alba Bury the Hatchet (1998) a Wake Up and Smell the Coffee (2001). V roce 2003 se ale The Cranberries rozpadli.

Sólová dráha

O rok později se Dolores O'Riordanová pustila do své sólové dráhy. Zazpívala si například na desce italského zpěváka Zucchera, na kterém se podíleli i muzikanti Sting, Luciano Pavarotti či Eric Clapton. Roku 2005 hostovala skupině Jam & Spoon. V roce 2007 ale Dolores O'Riordanová vydala i vlastní sólovou desku Are You Listening?. Klip k prvnímu singlu alba, Ordinary Day, se natáčel v Praze.

 

 

Druhou sólovou deskou byla No Baggage z roku 2009. Na konci téhož roku se znovu dali dohromady The Cranberries a opět vyjeli na turné. Během toho navštívili i Českou republiku – 17. července zahráli na festivalu Colours of Ostrava. V roce 2012 společně nahráli desku Roses a vydali se na celosvětové turné. A došlo i na českou zastávku. 30. listopadu 2012 odehráli koncert v Praze.

V roce 2014 Dolores O'Riordanová spolupracovala s americkými rockery D.A.R.K., s nimiž o dva roky později vydala album Science Agrees. Poslední desku s The Cranberries zpěvačka nazpívala minulý rok, nese název Something Else.

 

 

Dolores O'Riordanová zemřela v pondělí 15. ledna 2018 v hotelovém pokoji v Londýně. Její smrt nikdo nečekal. V posledních letech zpěvačka podle listu The Independent trpěla bipolární poruchou. K velké vlně v poslední době umírajících muzikantů se tak přidává i nezaměnitelná Dolores. Její hlas tu bude chybět, stejně jako její dobrosrdečná duše.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Jethro Tull oznámili nový přírůstek - první oficiální knihu

  Padesát let se na rockové scéně objevuje britská kapela Jethro Tull. Kulaté výročí si žádá nějakou specialitu – a v případě Jethro Tull se bude jednat o knihu. Oznámení vydal frontman Ian Anderson.

 • Axel Rudi Pell nadchnul fanoušky v Praze

  Německý kytarový hrdina Axel Rudi Pell po čase zamířil do České republiky a pro první ze dvou zastávek si vybral pražský klub Akropolis. A byla to skvělá volba – prostředí malého klubu výrazně napomohlo vytvoření té správné atmosféry. Podpořit ho navíc přijela dvojice hvězdných hostů - Chris Bay a The Unity.

 • Foto: Axel Rudi Pell, Palác Akropolis, Praha, 19. 10. 2018

  Přinášíme Vám fotoreportáž z pátečního koncertu fenomenálního německého kytaristy Axela Rudi Pella, který se odehrál v zaplněném Paláci Akropolis v Praze. Před samotným koncertem tohoto virtuosa zahrál publiku německý heavymetalový zpěvák a kytarista Chris Bay. Ten si připravil akustický set svých písní. Po tomto vystoupení se představili další němečtí hudebníci - hardrockový The Unity. Ti předvedli energickou show a publikum řádně nažhavili. Poté se na pódiu objevil již samotný Axel Rudi Pell se svou kapelou. Ve dvouhodinovém setu přehrál Axel celou řadu písní a svojí brilantní hrou publikum doslova očaroval. Prohlédněte si pár fotografií z tohoto úžasného koncertu.

 • Foto: Slet bubeníků, Kino Koruna, Břeclav, 18. 10. 2018

  Unikátní bubenický projekt STO LET SLET 2018! Chcete slyšet hymny nově vzniklých států po rozpadu Rakouska-Uherska? Mikoláš Chadima je odzpívá a capella a pak se tohoto tématu chopí všichni bubeníci. Tak to je opravdu zážitek, který si nenechte ujít! Fotoreport vám přinášíme z břeclavského vystoupení.

  Obsazení:

  Pavel Fajt …bubny, octobany, elektronika wavedrum, zpěv

  Pavel Koudelka …bubny souprava, zpěv

  Miloš Vacík… surda, rototomy, octobany, percussion, berimbau

  Tomáš Reindl...bubny, percussion, tabla, klávesy, zpěv

  Petr Gablas…cimbál, zpěv

  Mikoláš Chadima … zpěv, saxofony

Další podobné články