Art rocková skupina Yes se vrátí příští rok do Prahy Doporučený

Po deseti dlouhých letech se v Praze znovu objeví legendární rocková kapela Yes, jejíž vznik se datuje do roku 1968. Tentokrát vystoupí ovšem v jiné sestavě než dřív.

Aktuální sestava skupiny Yes Aktuální sestava skupiny Yes Zdroj: echopromotion.cz

Koncerty Yes v České republice byly ještě před deseti lety poměrně pravidelnou kulturní událostí. Poté, především kvůli zdravotním problémům zpěváka Jona Andersona, se ovšem začalo schylovat k personálním změnám.

Čtěte také: Van der Graaf Generator jako stroj proti času

Ačkoli největšího významu a slávy dosáhla skupina Yes ke konci let šedesátých a během následujících dvou dekád, i nadále je jednou z nejsledovanějších rockových kapel takzvaného art rocku. Kromě dokonalé souhry a technických schopností jejích hráčů vynikala skupina i pozoruhodnými vícehlasy, kterými se odlišovala od svých rockových vrstevníků. Tím si vytvořila vlastní směr v rockové hudbě, jehož jsou dodnes představiteli, ačkoli od dob založení Yes uplyne letos pětačtyřicet roků.

Poslední vystoupení se zpěvákem Jonem Andersonem v České republice se uskutečnilo v roce 2004 v rámci pětatřicátého výročí vzniku skupiny. Proběhlo v tehdejší Sazka Aréně ve velkém stylu, byť tehdy Jon Anderson ještě těsně před vystoupěním řešil problémy srdečního a astmatického rázu. Následovala čtyřletá pauza, kdy tento charismatický zpěvák včetně zbytku členů rozvažovali, co dál budou dělat po publikem nepříliš dobře přijaté desce Magnification.

 

 

Překvapivým vyústěním bylo obsazení postu zpěváka Benoitem Davidem, proti kterému se ohradil Jon Anderson, klávesový post obsadil syn dosavadního varhaníka Ricka Wakemana Oliver Wakeman. Zároveň bylo po dvou letech koncertování ohlášeno natáčení nové desky, během kterého vystřídal mladšího Wakemana klávesista Geoff Downes.

Po vydání alba Fly From Here a následném turné v únoru 2012 došlo opět ke změně zpěváka. Na tento post nastoupil Jon Davison. V této sestavě koncertují Yes i nadále, a dokonce ohlásili natáčení nové desky na podzim tohoto roku. Vystoupení, které se uskuteční v pražském Kongresovém centru 30. května příštího roku, by tak mělo být zaměřeno k podpoře tohoto alba.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Zároveň dojde k připomenutí třech slavných desek z úplných počátků kapely, a to Yes Album, Close to the Edge a Going For the One. Cena vstupenek se pohybuje od 1190 do 1790 korun, k zakoupení přichystali pořadatelé i takzvaný Meet & Greet balíček, v rámci něhož bude možné setkat se s kapelou a získat upomínkové předměty.

Yes ve složení Steve Howe (kytara a zpěv), Chris Squire (baskytara a zpěv), Alan White (bicí a zpěv), Jon Davison (zpěv) a Geoff Downes (klávesy) tak budou mít možnost poprvé se představit v této sestavě v České republice a připomenout časy, kdy art rocková hudba byla jednou z nejrespektovanějších odnoží rockové hudby i pro všestranně zaměřené posluchače.

Přehled

 • Název akce: Yes
 • Datum: pátek, 30 květen 2014
 • Místo: Kongresové centrum
 • Cena: 1190-1790 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Robert Křesťan Druhá tráva, Bratři Ebenové, Měšťanská beseda, Plzeň, 7. 1. 2019

  V Měšťanské besedě v Plzni se sešlo v pondělí 7. ledna hned několik osobností české hudby - Robert Křesťan se skupinou Druhá trává a Bratři Ebenové. Z toho koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Shayny Steele

  Kořeny jedné z nejlepších newyorských gospelových a soulových zpěvaček sahají do města Biloxi, které leží blízko New Orleansu a má bohatou bluesovou historií. Shayna Steele vyrůstala v rasově smíšené rodině a podobně jako řada hvězd začínala coby doprovodná zpěvačka, nyní působí nejen v jedné věhlasné kapele. Pojďte do Paláce Akropolis 10. března na její sólový koncert! 

 • Soutěžte o 3x2 lístky na Respect festival

  Polovina června znovu otevírá bránu do světa hudby z různých koutů celé Země, a tím je Respect festival, který tentokrát proběhne o víkendu 15. a 16. června. Pokud chcete zažít neopakovatelnou atmosféru, seznámit se s hudbou z různých koutů světa a s různými žánry, chcete vzít s sebou i děti, pak je tento festival dělaný přímo pro vás! Naše redakce už nyní vyhlašuje soutěž o lístky!

 • Musicweb: Ohlédnutí za hudebním rokem 2018

  Je to tak. Jsme na samotném konci roku 2018 a poslední den nás vybízí kromě radovánek i k zamyšlení, jaký byl uplynulý rok, případně jaký bude ten následující. Pojďme se podívat na zajímavé hudební události roku 2018.

Další podobné články