Art rocková skupina Yes se vrátí příští rok do Prahy Doporučený

Po deseti dlouhých letech se v Praze znovu objeví legendární rocková kapela Yes, jejíž vznik se datuje do roku 1968. Tentokrát vystoupí ovšem v jiné sestavě než dřív.

Aktuální sestava skupiny Yes Aktuální sestava skupiny Yes Zdroj: echopromotion.cz

Koncerty Yes v České republice byly ještě před deseti lety poměrně pravidelnou kulturní událostí. Poté, především kvůli zdravotním problémům zpěváka Jona Andersona, se ovšem začalo schylovat k personálním změnám.

Čtěte také: Van der Graaf Generator jako stroj proti času

Ačkoli největšího významu a slávy dosáhla skupina Yes ke konci let šedesátých a během následujících dvou dekád, i nadále je jednou z nejsledovanějších rockových kapel takzvaného art rocku. Kromě dokonalé souhry a technických schopností jejích hráčů vynikala skupina i pozoruhodnými vícehlasy, kterými se odlišovala od svých rockových vrstevníků. Tím si vytvořila vlastní směr v rockové hudbě, jehož jsou dodnes představiteli, ačkoli od dob založení Yes uplyne letos pětačtyřicet roků.

Poslední vystoupení se zpěvákem Jonem Andersonem v České republice se uskutečnilo v roce 2004 v rámci pětatřicátého výročí vzniku skupiny. Proběhlo v tehdejší Sazka Aréně ve velkém stylu, byť tehdy Jon Anderson ještě těsně před vystoupěním řešil problémy srdečního a astmatického rázu. Následovala čtyřletá pauza, kdy tento charismatický zpěvák včetně zbytku členů rozvažovali, co dál budou dělat po publikem nepříliš dobře přijaté desce Magnification.

 

 

Překvapivým vyústěním bylo obsazení postu zpěváka Benoitem Davidem, proti kterému se ohradil Jon Anderson, klávesový post obsadil syn dosavadního varhaníka Ricka Wakemana Oliver Wakeman. Zároveň bylo po dvou letech koncertování ohlášeno natáčení nové desky, během kterého vystřídal mladšího Wakemana klávesista Geoff Downes.

Po vydání alba Fly From Here a následném turné v únoru 2012 došlo opět ke změně zpěváka. Na tento post nastoupil Jon Davison. V této sestavě koncertují Yes i nadále, a dokonce ohlásili natáčení nové desky na podzim tohoto roku. Vystoupení, které se uskuteční v pražském Kongresovém centru 30. května příštího roku, by tak mělo být zaměřeno k podpoře tohoto alba.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Zároveň dojde k připomenutí třech slavných desek z úplných počátků kapely, a to Yes Album, Close to the Edge a Going For the One. Cena vstupenek se pohybuje od 1190 do 1790 korun, k zakoupení přichystali pořadatelé i takzvaný Meet & Greet balíček, v rámci něhož bude možné setkat se s kapelou a získat upomínkové předměty.

Yes ve složení Steve Howe (kytara a zpěv), Chris Squire (baskytara a zpěv), Alan White (bicí a zpěv), Jon Davison (zpěv) a Geoff Downes (klávesy) tak budou mít možnost poprvé se představit v této sestavě v České republice a připomenout časy, kdy art rocková hudba byla jednou z nejrespektovanějších odnoží rockové hudby i pro všestranně zaměřené posluchače.

Přehled

 • Název akce: Yes
 • Datum: pátek, 30 květen 2014
 • Místo: Kongresové centrum
 • Cena: 1190-1790 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Francouzská zpěvačka ZAZ představí Praze nové album

  Jestli si někdo na festivalu Colours of Ostrava získal skvělé jméno u českých fanoušků, pak je to francouzská zpěvačka ZAZ, která v Ostravě před šesti lety zažila svoji českou koncertní premiéru. Nyní tato živelná a nespoutaná umělkyně připravuje na podzim vydání nového alba, které u nás naživo představí v pražském Fóru Karlín.

 • Soutěžte o 3x2 lístky na koncert Ivy Bittové v kině Lucerna

  Iva Bittová, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební alternativní scény, ve spolupráci s německým klasickým kytaristou Marcem Sinanem živě dotvoří atmosféru kultovního němého filmu Faust. V neděli 20. května, se v pražském kině Lucerna bude promítat další ze série němých filmů F. W. Murnaua. Tentokrát půjde o jedno z vrcholných děl německého expresionismu a světového filmu vůbec – FAUST (1929). Pojďte soutěžit o lístky na tento netradiční projekt!

 • Colours of Ostrava má nová jména. Na Electronic stage vystoupí Charlotte de Witte nebo HVOB

  Na speciální Electronic stage na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava předvedou svou hravost a sílu suverénní zavedené formace i čerstvé osobnosti z oblasti současné progresivní elektroniky. Prostorvelkého šapitó vedle zrcadlové architektury Světu techniky v areálu Dolních Vítkovic ovládne například první dáma belgického techna Charlotte de Witte, dánský kultovní DJ Kölsch i rakouští HVOB. 

 • Rock am Ring a Rock im Park ohlašují megalomanský lineup

  Festivaly Rock am Ring, či menší Rock im Park existují již řádku let a oba si vybudovaly slušnou reputaci. Kromě megalomanských jmen headlinerů si letos pořadatelé znovu připravili zvučnou řádku kapel a interpretů, za kterými se vyplatí letos vyjet do sousedního Německa.

Další podobné články