Československý beatový festival oslaví 50 let v Lucerně Doporučený

V pražské Lucerně se 17. prosince uskuteční 4. Československý beatový festival, který naváže na beatové festivaly konané na tomto místě na přelomu 60. a 70. let. Československý beatový festival letos v prosinci oslaví 50 let.

Pavol Hammel při koncertě s Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Pavol Hammel při koncertě s Radimem Hladíkem 13.března 2013 v divadle Archa v Praze Foto: Eva Makovská/musicweb.cz

 "Po padesáti letech se do Lucerny vracíme, abychom si atmosféru tehdejších festivalů připomněli za účasti kapel, které na nich hrály," uvedl Ivan Rössler, organizátor akce.

V Lucerně zahrají legendy československého bigbítu jako Energit v čele s Lubošem Andrštem, George and Beatovens s Karlem Kahovcem, Jazz Q Martina Kratochvíla, Vladimír Mišík & Etc..., Pavol Hammel a Prúdy, Lešek Semelka a S.L.S., Synkopy 61 a The Primitives Group.

 

 

První beatový festival se konal v prosinci 1967. Uspořádání 1. Československého beatového festivalu bylo důsledkem a vyvrcholením mnoha snah naší rockovou scénu zoficiálnit, zastřešit a ukázat to, co je z ní opravdu nejlepší. "Vyvstala zákonitá nutnost nějakého podobného podniku, jakožto prostředku k uvedení naší beat music na širší platformu a její zařazení na právoplatné místo v kulturním životě; chceme ukázat, že není onou pouhou ́periferní záležitostí, jak se ještě mnoho lidí mylně domnívá," napsal v roce 1967 ve festivalových novinách Beat Festival Express tajemník festivalu Miloslav Langer.

 

 

Druhý Československý beatový festival se tak trochu nesl v duchu zbavování se depresí ze srpnové okupace. Ale co víc než právě rocková hudba může být oním ventilem, kterým unikne ven všechen nahromaděný strach, vztek a špína? Podle toho to také v Lucerně vypadalo. Muzikanti vypadali extravagantně, všechno bylo hodně nahlas a hodně ulítlé. Viktor Sodoma například vystoupil s Apollobeatem do půl těla nahý jenom s boa okolo krku, Blue Effecti byli šátky a cingrlátky ověšeni jako vánoční stromečky. Polonazí byli též psychedeličtí The Primitives Group i se svojí ohňovou show. Nejednalo se ale zatím o veřejný politický protest, byl to spíš klasický generační vzdor, dle vzoru amerických hippies.

 

 

Třetí československý beatový festival Praha konaný v dubnu 1971 byl ovlivněný normalizací a faktem, že se konal pod dohledem Svazu socialistické mládeže. Na nesoutěžní přehlídce zahráli mimo jiné Blue Effect, Majestic, Bluesmen, Progress Organisation, Collegium Musicum nebo Dežo Ursiny a Provisorium. Dorazili i zahraniční hosté Czesław Niemen (Polsko), Neoton a Omega (Maďarsko) nebo Livin ́ Blues (Nizozemsko).

Máte-li chuť si připomenout legendy československého bigbítu z přelomu 60.-70.let, měli byste si pospíšit. Lístky na tuto akci jsou v prodeji v síti Ticketpro v ceně od 350 Kč do 2000 Kč. Akce se bude konat 17. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny od 17 hodin.

Přehled

 • Název akce: Československý beatový festival
 • Datum: neděle, 17 prosinec 2017
 • Místo: Velký sál Lucerna
 • Cena: 390 - 2000 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Die Ärzte, Lucerna Velký sál, Praha, 17. 5. 2019

  V pátek večer se ve Velkém sálu pražské Lucerny představila legendární německá punk-rocková kapela Die Ärzte. Ta zahrála publiku po více jak pětileté odmlce, kdy byla na turné naposledy, a tak není divu, že byl tento koncert beznadějně vyprodaný a fanoušci jaksepatří natěšení. Již od prvních tónů to v Lucerně pořádně vřelo a nikdo nemohl být na pochybách, že se jedná o opravdu punkový koncert se vším všudy. Prohlédněte si náš fotoreport ze začátku tohoto koncertu.

 • Foto: Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 15. 11. 2018

  Tak to je pecka! Festival Blues Alive získal nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019! Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží ocenit, uchovat a propagovat blues. Tohle úžasné překvapení na nás čekalo hned první večer.

 • Foto: Buddy Guy, Lucerna, Praha, 8. 11. 2018

  V Lucerně se 8. listopadu odehrál úplně první koncert amerického bluesového zpěváka a kytaristy Buddyho Guye. Podívejte se na fotoreportáž z koncertu. Foto: Tomáš S. Polívka.

 • Buddy Guy poprvé v Praze: Vzpomínky na staré časy

  Hudební scéna už nemá jinou legendu, která by stála u počátku blues a zároveň aktivně vystupovala a vydávala nové desky. Však dvaaosmdesátiletý bluesman Buddy Guy zvládá obojí s přehledem a skvělým hlasovým projevem. Nejen to předvedl během pražského koncertu ve Velkém sálu Lucerny při první návštěvě Prahy.