Do víru Benátské noci se vrhne i Emir Kusturica

Jubilejní dvacátý ročník Benátské noci pojímají organizátoři festivalu ve velkém. Kromě zvučných českých jmen zavítá ovšem do Liberce také slavný srbský režisér Emir Kusturica se skupinou No Smoking Orchestra.

Emir Kusturica Emir Kusturica Zdroj: thenosmokingorchestra.com

První tóny festivalu Benátská noc zazní již ve čtvrtek 26. července, který je programově nazván slovenským čtvrtkem. V libereckém areálu Vesec, kde se letos festival koná, vystoupí slovenské kapely, jako jsou například No Name, Horkýže Slíže nebo Peter Nagy.

Ačkoli se festival naplno rozběhne v pátek 27. července a potrvá až do neděle, to nejlepší jistojistě zazní právě v pátek. Tento den je kromě široké nabídky kapel z domácí scény nabit i zvučnými jmény ze zahraničí. Velké zážitky slibuje zajisté vystoupení Emira Kusturicy a jeho kapely.

Čtěte také: Benátská noc slibuje hvězdy jako Bryana Adamse a Sunrise Avenue

Slavný srbský režisér, hudebník a společenský buřič přijede se skupinou No Smoking Orchestra zahrát již v šest večer na Forum Stage. Ačkoli je Emir Kusturica známý především díky svým filmům (Underground, Život je zázrak nebo Černá kočka, bilý kocour), málo známým faktem je, že se zabývá i hrou na elektrickou kytaru.

 

 

Přestože se Emir rozhodně neřadí k vrcholovým kytaristům na rockové scéně, vystačí se svojí technikou hrát důstojně klidně i dvouhodinové koncerty. Koneckonců má za sebou kapelu plnou velice schopných hudebníků, kteří mají energie na rozdávání. Skupina No Smoking Orchestra funguje v různých podobách již od osmdesátých let, kdy začínala jako punková. Punk a rock kapele zůstaly blízké, avšak spolu s balkánskou dechovkou namíchala skupina z těchto žánrů doslova Molotovův koktejl.

Kapela hraje převážně písně známé z Kusturicových filmů

Emir KusturicaV repertoáru kapely lze nalézt mnoho písní složených Goranem Bregovičem, jehož skladby se dají často zaslechnout právě ve filmech Emira Kusturicy. Ve svérázném pojetí No Smoking Orchestra, ve kterém mimochodem na bicí hraje také režisérův syn Stribor Kusturica, se tak posluchači mohou dočkat slavných písní, jako je například Pitbull Terrier nebo Unza, Unza Time z filmu Černá kočka, bílý kocour.

Zatím posledním počinem kapely je deska Punková opera z roku 2007, se kterou skupina s divadelním provedením vystoupila na mnoha místech na světě. Právě písně z této opery se dají očekávat na libereckém vystoupení. Koncerty No Smoking Orchestra jsou vždy plné překvapivých zvratů a nápadů, jaké se často vyskytují i ve filmech Emira Kusturicy, bude se tedy jistě jednat o velmi zajímavý zážitek.

Emir Kusturica se skupinou vystupuje v České republice poměrně často, naposledy zde vystoupil v loňském roce, kdy v létě se skupinou uspořádal pro Pražany koncert na plovoucím pontonu na Vltavě. Podobně šílený zážitek se dá očekávat zřejmě i letos ve Vesci.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Thom Artway se svojí kytarou roztančí nejednu zahradu

  Mladý sympatický muzikant Thom Artway v rámci svého Acoustic Garden Tour v květnu navštíví hned několik měst České republiky.

 • Desátý ročník Bohemia Jazz Festu startuje

  Ve čtvrtek 9. července odstartuje v Plzni již 10. ročník Bohemia Jazz Festu. Po Plzni budou následovat další česká města - Domažlice, Tábor, Praha, Liberec, Brno, Písek a Prachatice. Můžeme se těšit na přehlídku skvělých umělců z celého světa. Letošní jubilejní ročník bude navíc okořeněn vystoupením světoznámé funkové skupiny Earth, Wind & Fire Experience Featuring Al McKay.

 • Goran Bregović - už žádné koncerty na sezení

  Nejslavnější balkánský skladatel a muzikant Goran Bregović se v rámci světového turné v únoru příštího roku zastaví opět také v Praze, tentokrát ho přivítá karlínské Forum.

 • Goran Bregović zahraje znovu v Praze

  Světoznámý „Král Balkánu“, držitel ceny časopisu Songlines pro nejlepšího umělce v oblasti world music za rok 2010, ale také hudební mág, tvořící z naprosto rozličných přísad výbušnou hudební směs. Goran Bregović nabídne to nejlepší ze svého umění již poněkolikáté i v České republice. V neděli 3. listopadu vystoupí v Kongresovém centru v Praze i se svým Weddings and Funeral Band.