Duo Chris Thile a Brad Mehldau zkrášlí Struny podzimu

Letošní ročník multižánrového festivalu představí pražskému publiku nový objev - virtuózního všestranného hráče na mandolínu a zpěváka Chrise Thilea v doprovodu jazzové hvězdy Brada Mehldaua.

Chris Thile Chris Thile Zdroj: facebook.com

Tato trochu nečekaná, nicméně velmi úspěšná a kritikami vysoko hodnocená synergie dvou excelentních muzikantů začala na podzim 2011. Jejich první zářijový koncert v Londýně potvrdil smysl jejich společné tvorby a odstartoval tak turné, jež proběhlo minulý rok. Letos máme to štěstí zhlédnout ve Velkém sále Lucerny zajisté mimořádný koncert.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 
Chris Thile, působící v kapele Punch Brothers, je stylově znám jako hráč na pomezí bluegrassu a pop-folku. Brad Mehldau si oproti tomu vysloužil pověst elitního jazzové hráče a jednoho z nejlepších klavíristů své generace. Co vedlo tyto dva umělce k spolupráci? Stylová různorodost tu zajisté není překážkou, ba naopak výhodou. Mistrné zvládnutí hudebních stylů a jejich propojování patří mezi oblíbenou aktivitu mnoha muzikantů. Na listopadový koncert, který nám naservíruje osobité úpravy známých i méně známých písní, je rozhodně proč se těšit.

Z minulosti

Chris, 33letý rodák z Kalifornie, začal hrát na mandolínu již v pěti letech a profesionální dráhu započal ve svých osmnácti letech ve známé kapele Nickel Creek, s níž si vysloužil řadu cen a ocenění, například Grammy v roce 2003 za „This Side“ jako nejlepší současné folkové album. Kapela byla aktivní v letech 1989-2007 a v roce 2014 se znovu dala dohromady a vydala album „A Dotted Line“. Chris též hodně vystupuje s kvintetem Punch Brothers, jehož se stal roku 2006 zakládajícím členem.

 

 

Život Brada Mehldaua začal roku 1970 na Floridě. Koncem 80. let se však přestěhoval do New Yorku, kde zahájil spolupráci s mnoha známými muzikanty, mezi nimiž stojí za zmínění americký saxofonista Joshua Redman či Pat Metheny. Roku 1994 založil své trio, v dnešní sestavě obsazeno kontrabasistou Larry Grenadierem a bubeníkem Jeff Ballardem.

 

 

Repertoár koncertu, který proběhne v pondělí 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny, sestává z melodicky, harmonicky i rytmicky bohatých úprav převzatých písní jako například Don´t Think Twice, It´s All Right od Boba Dylana. Inspirace obou interpretů od klasických i popových skladatelů je patrná a viditelně tak pomáhá vytvářet jejich společný hudební jazyk.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Mezi Ploty, Bohnice, Praha, 25. 5. 2019

  Již po 27. se konal v areálu psychiatrická nemocnice Bohnice multižánrový festival Mezi Ploty. Letošní ročník přilákal rekordní počet návštěvníků, kteří si mohli vybrat z velikého počtu kapel, divadel, přednášek, workshopů a dalších doprovodných akcí. 
  V sobotu se divákům mimo jiné představily kapely Gazdina roba, The Wild Root, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Marco, Wohnout, Marta Jandová či Vypsaná fiXa. Prohlédněte si náš fotoreport z této akce.

 • Foto: Die Ärzte, Lucerna Velký sál, Praha, 17. 5. 2019

  V pátek večer se ve Velkém sálu pražské Lucerny představila legendární německá punk-rocková kapela Die Ärzte. Ta zahrála publiku po více jak pětileté odmlce, kdy byla na turné naposledy, a tak není divu, že byl tento koncert beznadějně vyprodaný a fanoušci jaksepatří natěšení. Již od prvních tónů to v Lucerně pořádně vřelo a nikdo nemohl být na pochybách, že se jedná o opravdu punkový koncert se vším všudy. Prohlédněte si náš fotoreport ze začátku tohoto koncertu.

 • Foto: Vltava, Palác Akropolis, Praha, 16. 5. 2019

  Kapela Vltava pokřtila ve čtvrtek večer v pražském Paláci Akropolis svůj box set se 7 CD s názvem Náklad štěstí. Tento set zahrnuje veškerá řadová alba této skupiny a na sedmém CD se nacházejí různé raritní a dosud nevydané písně. Samotný koncert se nesl v pohodové atmosféře, která je pro tuto kapelu typická. Skupina pod vedením Roberta Nebřenského šlapala jako namazaný stroj a přehrála jak svůj straší osvědčený repertoár, tak novější kusy z posledních alb. Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.

 • Foto: Bobby McFerrin & Gimme 5, Forum Karlín, Praha, 30. 4. 2019

  Desetinásobný držitel cen Grammy, skladatel a nejznámější jazzový a cappella zpěvák Bobby McFerrin vystoupil v úterý večer v pražském Forum Karlín. Tento skvělí vokální improvizátor představil v Praze svoje umění spolu s vokální skupinou Gimme 5. V této skupině působí čtyři zpěváci, kteří s McFerrinem působili již v minulosti. Jedná se o zpěvačky Rhiannon a Judi Vinar a o zpěváky David Worm a Joey Blake. Jako podporu měli doslova "v zádech" také dvanáctičlenný smíšený sbor. I přesto, že sál ve Forum Karlín nepatří k nejmenším, podařilo se Bobbymu McFerrinovi vytvořit příjemnou domácí až komorní atmosféru.

  Prohlédněte si náš fotoreport z tohoto koncertu.