Gwyn Ashton vyráží na české říjnové turné

Australský bluesman Gwyn Ashton, který již několikrát navštívil Českou republiku, v říjnu vyjíždí na české turné, které zahrnuje několik míst v Praze i v menších městech.

Gwyn Ashton Gwyn Ashton Zdroj: rhythm-and-booze.co.uk

Již od útlého věku se britský rodák Gwyn Ashton, který se následně přestěhoval do Austrálie, věnoval hudbě. Založil kapelu, se kterou procestoval celou Austrálii, přesídlil do Sydney a zahrál si na stejných pódiích jako mnohé hvězdy bluesového žánru, které zde vystupovaly. V devadesátých letech se pustil za hranice kontinentu. Často předskakuje známým hudebníkům, v minulosti koncertoval před B. B. Kingem, Buddy Guyem či Johnny Winterem.

Právě poslední jmenovaný o Ashtonovi řekl, že je „opravdovým bluesovým hráčem.“ Během své hudební kariéry stihl natočit zatím šest studiových alb. Poslední jeho počin z roku 2012 se jmenuje Radiogram. Spolupracoval také s mnoha muzikanty na různých deskách jako host.

 

 

Dvaapadesátiletý Gwyn Ashton odehrává koncerty buď v komorní atmosféře při sólovém vystoupení, nebo s více nadupaným zvukem tříčlenné kapely za zády pojmenované jednoduše Gwyn Ashton Trio. Taktéž hraje v duu se slovenským bubeníkem Tomášem Bobkem Bobrovniczkým. Ve všech formacích se Ashton ujímá různých kytar a zpěvu. V roce 2001 byl vyhlášen třetím nejlepším kytaristou světa.

Jeho styl propojuje vlivy bluesové hudby spolu s rockem, ale nacházíme v jeho tvorbě nejrůznější odkazy. Vyhrává si s elektrifikovaným zvukem i s akustickým a nechává se inspirovat mnoha směry. Přesto jeho styl vyznívá autenticky, našel si vlastní identitu a tímto přináší právě bluesovou hudbu v nové podobě do 21. století.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

V České republice bude Gwyn Ashton koncertovat od pondělí 14. do neděle 20. října. Tři koncerty se ponesou na sólové vlně, zbývající tři odehraje s již jmenovaným bubeníkem Tomášem Bobrovniczkým. V úterý 15. října vystoupí také v klubu Kaštan v rámci festivalu BlueSix. Více o festivalu se dočtete zde. V březnu a dubnu příštího roku by se měl hudebník do České republiky navrátit a odehrát zde ještě více koncertů než během podzimního turné.

Gwyn Ashton – Pure Music Tour 2013:

14. října – Jazz Dock (Praha) - sólový koncert

15. října – Festival BlueSix, klub Kaštan (Praha) – duo s Tomášem Bobrovniczkým

16. října – ELAI institute (Praha) - duo s Tomášem Bobrovniczkým

17. října – Blues café (Kutná Hora) – sólový koncert

18. října – U Strejčka (Nymburk) - duo s Tomášem Bobrovniczkým

20. října – Blues Bahnhof (Praha) – sólový koncert

Přehled

 • Název akce: Gwyn Ashton - turné
 • Datum: pondělí, 14 říjen 2013
 • Místo: různá místa
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Rick Wakeman & Moravská filharmonie Olomouc, Pražský hrad, Praha, 2. 12. 2018

  Rick Wakeman na Hrad! Tak tohle se nám splnilo tuto neděli, kdy ve Španělském sálu Pražského hradu zahrál klávesový mág bývalé kupiny Yes s Moravskou filharmonií Olomouc a pěveckým sborem Žerotín nezapomenutelný koncert. Nádherná hudba v úžasném prostředí s výbornou akustikou - to byl opravdu skvělý zážitek na celý život. Byla to ještě rocková, či už klasická hudba? Rozdíly nehledejme, byla prostě vynikající! A tak se můžete kouknout na trochu delší fotoreport.

 • Beth Hart oslnila především hlasem

  Americká zpěvačka Beth Hart, která si během života prošla těžkými chvílemi, uhrane snad každého posluchače svým až neuvěřitelným hlasem. Do Prahy zavítala již po čtvrté, dvakrát zahrála vyprodanému Lucerna Music Baru, skoro přesně na den loni vyprodanému Foru Karlín, kam se letos vrátila. A za rok se sem chystá opět!

 • Foto: Beth Hart, Forum Karlín, Praha, 29. 11. 2018

  Po roce se do pražského Fora Karlín vrátila americká blues-rocková zpěvačka Beth Hart. Tato žena s mocným hlasem před vyprodaným sálem opět zazářila a namixovala publiku směsici svižnějších i pomalejších písní. Více si můžete přečíst v reportáži od Adriany Semlové.

  Prohlédněte si fotografie z tohoto koncertu.

 • Beth Hart se do Prahy vrací ráda. Za rok je zpátky

  Tento čtvrtek Beth Hart potvrdí, že si již navždy získala srdce českého publika. Její čtvrtá zastávka v Praze opět slibuje výjimečný hudební zážitek. Čeká ji stejně jako loni vyprodaná hala Fora Karlín.