Již posedmé bude duben patřit festivalu Mladí Ladí Jazz

Festival Mladí Ladí Jazz odtajnil program nadcházejícího ročníku. Již posedmé nám na duben přichystal sedm koncertů, které se již tradičně uskuteční v několika pražských klubech. Můžeme se těšit na méně známá i ta znělejší jména světové jazzové scény. Největším lákadlem budou jistě koncerty mladého multiinstrumentalisty Jacoba Colliera a pianisty Krise Bowerse.

Kris Bowers Kris Bowers Zdroj: wp-images.emusic.com

Čas neúprosně běží a tak se opět blíží jaro. Duben znamená pro pražské jazzové fanoušky mimo jiné to, že budou moci zajít na některý nebo koneckonců na všechny koncerty festivalu Mladí Ladí Jazz. Ten nedávno odtajnil program již sedmého ročníku. Jako obvykle se na festivalu představí kapely z Německa či Rakouska, ale nebudou chybět ani Švýcaři, Francouzi či Holanďané. Za poslední roky jsme si ale zvykli i na koncerty amerických hvězd. Takovou bude pro letošní ročník pianista Kris Bowers a dalším hřebem bude jistě vystoupení mladého Brita Jacoba Colliera.

Podobně jako předloni bude zahajovací koncert festivalu již na konci března, a to přesně ve středu 30. března. V klubu Jazz Dock zahraje francouzsko-švýcarská kapela Carrousel. Ta vznikla před necelými deseti lety kdesi na prosluněném jihu Francie. Na kontě má tři alba, to nejnovější, L'Euphorie vyšlo v roce 2014. Žánrově tak trochu odporuje názvu festivalu, její doménou je spíše indie-pop šmrncnutý folkem, nicméně, buďme rádi, že můžeme objevovat nové a nové interprety.

Další koncert se uskuteční hned dva dny na to, v pátek 1. dubna. Tento aprílový večer v Paláci Akropolis bude patřit francouzské formaci Paris Combo. Tato kapela nám přiveze hudební zážitek, který bude jistě plný energie a temperamentu, prvků swingu, chansonu a hlavně obohacený o francouzský šarm. O ten se mimo jiné postará zpěvačka Belle du Berry.

Za další týden pak na stejném místě vystoupí jedna z hlavních hvězd letošního ročníku, britský multiinstrumentalista Jacob Collier. Tento mladíček už stihnul vystupovat s takovými jmény jako jsou Chick Corea, Herbie Hancock nebo Quincy Jones a je považován za jeden z největších jazzových talentů současnosti. Žhavě očekávané je tudíž i jeho album, které by mělo spatřit světlo světa během letošního roku. Nechme se překvapit, na kolik nástrojů nám v Akropoli zahraje.

Ve středu 13. dubna nám pak přivezou svoji show nizozemští Tin Men & the Telephone. Tato trojice muzikantů předvede v Jazz Docku svojí jistě velmi neotřelou show. Dle vlastních slov jsou odchováni moderní klasickou hudbou i současným jazzem, hip-hopem i balkánskými rytmy. Když do toho přidají zvuky ulice, ruchy, řev fotbalových reportérů a tomu podobně, dostává jejich vystoupení nový rozměr. Snaží se poukázat na to, jak velkou roli dnes v našich životech hrají moderní komunikační technologie a jak se v nich ztrácíme. Každopádně, ještě před holandskými experimentátory dostane prostor i vítěz festivalové soutěže Jazz Fruit, který navíc získá možnost nahrát své album.

 

 

V pátek 15. dubna nás čeká druhá hvězda festivalu, držitel ceny Grammy, americký pianista Kris Bowers. Před několika lety jsme měli možnost slyšet ho na Pražském hradě po boku Marcuse Millera, ale mladý muzikant se rozhodl více věnovat vlastnímu projektu, a tak ho letos představí i českému publiku. Pro místo koncertu vybrali pořadatelé smíchovskou Meet Factory. Buďme zvědaví, jak budou jeho nové skladby, které již na podzim vyjdou i na nové desce, znít.

Předposlední koncert festivalu se uskuteční opět v Jazz Docku a to ve středu 20. dubna. Zahrají němečtí Organ Explosion. Tito tři muzikanti se potkali na Mnichovské konzervatoři. Spojuje je láska ke starým nástrojům – ať už jsou to hammondky, baskytara nebo vintage bicí souprava Ludwig. Jejich žánrové rozpětí se pohybuje od blues, přes jazz, jazz rock či fusion, ale místy sklouzne třeba i do reggae. Například v červnu vybral Čro Jazz jejich novou desku jako Album týdne, zřejmě se máme na co těšit.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Závěrečný večer proběhne ve čtvrtek 28. dubna a do Jazz Docku přijedou festival uzavřít opět Rakušané. Susanu Sawoff vystřídají Schmieds Puls, mladá trojčlenná kapela. Zpěvačka a kytaristka v jednom, kontrabasista a bubeník. Tento večer se ponese spíše v lyričtějším duchu, obzvlášť zpěvačka Mira Lu Kovacs má hlas velmi meditativní a uklidňujcí, podobný třeba zpěvačce Feist. Stejně jako úvodní koncert, i ten závěrečný nebude tak docela jazzový. Máme se ale na co těšit.

Kromě koncertů připravil festival i projekt Mladí Ladí Dětem. Hlavním tahounem akce bude s festivalem spjatý klarinetista Oran Etkin, který v několka českých městech představí svůj výukový program pro děti Timbaloo. Vstupenky na koncerty jsou již teď k sehnání na serveru Goout.cz. Ceny lístků se různí, nicméně jak už je zvykem, v první vlně mohou studenti sehnat vstupenky za pouhých 100 korun a další lístky by měly být k dispozici zhruba do 350 korun. Nalaďme jazz!

Přehled

 • Název akce: Mladí Ladí Jazz 2016
 • Datum: středa, 30 březen 2016
 • Místo: Praha
 • Cena: 100-350 Kč
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • V Praze se uskuteční flamencový festival, vystoupí i zpěvák Duquende

  Oslavy Mezinárodního dne flamenka, které vypuknou v Praze již 23. listopadu, prohřejí a rozpálí chladný pražský podzim andaluským sluncem, vášní a temperamentem. Festival Den flamenka, který se bude konat již po třetí, zahájí přední tanečnice současné flamenkové scény ve Španělsku La Moneta.

 • Soutěžte o 3x1 lístek na Respect festival 2018

  Víkend 16. a 17. června na Louce pod Bruselskou cestou na Výstavišti v pražských Holešovicích bude patřit již 21. ročníku festivalu world music Respect festivalu pořádaného agenturou Rachot v čele s Borkem Holečkem. Pojďte s redakcí musicweb.cz soutěžit o vstupenky na tento dvoudenní maraton už nyní!

 • Foto: Blues Alive, Dům kultury, Šumperk, 18. 11. 2017

  Třetí a závěrečný večer hned naplno rozjela polská skupina Cheap Tobacco s úžasnou zpěvačkou Natalií Kwiatkowskou, kteří v Šumperku nejsou žádnými nováčky. Po nich jsme byli naladění do temné, psychedelické hudby Hugo Race & Michelangela Russo a teprve další kapela, „divoké dračice“ z New Yorku Jane Lee Hooker to pořádně rozjely. Nejen že skvěle zahrály, ale předvedly i velice živou show na podiu. Eric Bibb zahrál klasické blues na akustickou kytaru a po něm již následoval hřeb tohoto večera Mr. Sipp. Na závěr pořádný nářez elektrického blues !

 • Bobby McFerrin se vrací do Prahy

  Hvězda, co už několik desetiletí boří všechna hudební pravidla. Desetinásobný držitel Grammy, autor patnácti alb, prodaných ve více než 20 milionech kopiích, který smazává rozdíl mezi pop music a uměním. S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy, inspiruje celou novou generaci a cappella zpěváků, ovlivňuje beatboxery. To je Bobby McFerrin.

Další podobné články