Joey DeFrancesco předvede se svým triem virtuozní hru na varhany a trubku

Joey DeFrancesco v současnosti patří k jedněm z nejznámějších jazzových varhaníků v současnosti, kdy exceluje na svých klávesách Hammond B3. Když k tomu připočteme, že tento čtyřicetiletý muzikant je též výtečným hráčem na trubku, nabízí se nám velké koncertní lákadlo v jinak poněkud, po jazzové stránce, nudnějším lednu.

Joey DeFrancesco Joey DeFrancesco Zdroj: oficiální myspace autora

Ačkoli Joey DeFrancesco již v současnosti nepatří k progresivním muzikantům, kteří by jazz posouvali vývojově dál, jeho styl hraní na varhany, který evokuje 60. léta, kdy takto Hammondkám vládl klávesista Jimmy Smith, je určitě zajímavým zážitkem, zvláště když vezmeme v potaz, že Joey DeFrancesco ozvláštňuje svá vystoupení i hrou na trubku.

Tento mohutně stavěný varhaník se projevil jako supertalent již v šestnácti letech, čehož o rok později využil trumpetista Miles Davis, který ho vzal do své kapely na koncertní turné a inspiroval tak DeFrancesca k učení se hry na trubku. Toto byl však pouze začátek jeho kariéry.Na počátku devadesátých let si ho ke spolupráci přizval kytarista John McLaughlin, s jehož triem Free Spirits několik let vystupoval. Zároveň se objevuje na dvou McLaughlinových sólových deskách, After the Rain z roku 1995 a The Promise z roku 1996.

V sedmnácti letech vystupoval s kapelou trumpetisty Milese Davise

Od té doby se počet jeho dalších významných hudebních spoluprací rozrostl i o jména jako jsou Ray Charles, Elvin Jones, John Scofield nebo Joe Lovano. Nezanedbával však zároveň ani koncertování se svojí kapelou, natož vydávání desek.

V loňském roce vydal ke svým čtyřicátinám desku s názvem 40 a ten samý rok vyšla i jeho pocta Michaelu Jacksonovi pojmenovaná Never Can Say Goodbye, kde mnohé slavné hity předělal podle svých aranží a výsledkem je opravdu velice příjemné album.

Naopak jeho čtyřicátnická deska v podstatě nenabízí nic moc nového a obrací se spíše do minulosti, což zajisté není tolik zajímavé, přestože muzikantské výkony a zvuk desky jsou naprosto perfektní. Nicméně nelze popřít jeho vynikající hráčský styl, který není jen tak běžně k vidění. Jeho vystoupení v Praze bude určitě velkým hudebním zážitkem.

Koncert Joea DeFrancesca se uskuteční 23. ledna v Praze od osmi hodin večer v divadle U hasičů. Cena vstupenek se pohybuje od 400 do 620 Kč. Jako kapelový doprovod s ním přijedou bubeník Ramon Banda a kytarista Rick Zunigar.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Ethan Iverson, Joe Sanders, Jorge Rossy, Jazz Dock, Praha, 18. 9. 2019

  V klubu Jazz Dock se ve středu sešlo trio špičkových hudebníků - vše o koncertě si přečtěte v REPORTU Martina Faixe, zde pro vás máme fotografie, doplňující atmosféru koncertu.

 • Jazz Dock přivítal nový projekt klavíristy Ethana Iversona

  Jméno klavíristy Ethana Iversona je spojeno bezesporu se skupinou The Bad Plus, kterou v roce 2000 zakládal se svými přáteli. Po létech jejího působení v roce 2017 ovšem oznámil, že kapelu opouští. Ethan Iverson navštívil tak klub Jazz Dock ve středu 18. září 2019 poprvé se svým novým projektem.

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.