Khamoro 2015 láká na svižnou romskou hudbu i hip hop

Již 17. ročník světového romského festivalu Khamoro se chystá do ulic i klubů v Praze a v Plzni. Poslední květnový týden bude patřit romské hudbě, ale také celé romské kultuře, tanci, workshopům, přednáškám a dalším akcím. Z hudby se mohou posluchači těšit na tradiční romskou hudbu, gypsy jazz, ale nově i na hiphopový koncert.

Kale Kale Zdroj: bandzone.cz

Na sedm dnů se festival Khamoro usídlí v české metropoli. Vše započne již v neděli 24. května na pražské náplavce, kde zazpívá česká kapela Terne Čhave spolu se zpěvákem Janem Bendigem a Mário Bihári představí s Vladimirem 518 hiphopový kousek.

Po tomto spíše přírodním úvodu se již dostaneme do pražských klubů. V pondělí 25. května se přesuneme do Jazz Docku, kde vystoupí nečekaně izraelská skupina nazvaná Swing de Gitanes. V úterý 26. května se v Lucerna Music Baru představí jeden z nejuznávanějších kytaristů gypsy jazzu a swingu Angelo Dabarre pocházející z Francie. O den později ho budou moci vidět také plzeňští posluchači, jelikož zahraje ve zdejším Buena Vista Clubu.

Středa 27. května přichystá hned dvě hudební vystoupení, a to zcela odlišných žánrů – klasickou hudbu a hip hop. V Českém muzeu hudby bude probíhat koncert nazvaný Černobílý svět, který zahrne jak klasickou, tak jazzovou hudbu. Letošní novinkou v dramaturgii festivalu je hiphopový koncert, jelikož tento žánr budou moci posluchači slyšet na festivalu úplně poprvé. Zde vystoupí již zmíněný Vladimir 518, Refew, Mike Trafik, FunkyBrothers, UGC, nejmladší pražská hiphopová kapela Cincinaty a ze Srbska přijedou Roma Sijam.

 

 

Pro každoroční návštěvníky není novinkou, co se bude dít od čtvrtka do soboty. Již osvědčené koncerty tradiční romské hudby se nastěhují na dva večery, čtvrtek a pátek, do pražského klubu Roxy. Živelnost, energii, tanec i mnoho zpěvu. To vše nabízí každý ročník na těchto koncertech. Dne 28. května od sedmi hodin večer bude možné shlédnout čtyři kapely. Představí se srbští Tamburitza of Danube, španělští Flamenco Aire Quintero, Slovinci Šukar a bulharští RomaNeno. O den později se ještě připojí tři další kapely. Českou republiku bude tentokrát zastupovat Věra Bílá se skupinou Kale, které vystřídá kapela Ilo z Ruska a romsko-balkánskou dechovku přivezou osvědčení Mahala Rai Banda z Rumunska.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

V Praze festival vyvrcholí v sobotu 30. května v klubu SaSaZu, kde se na jednom pódiu vystřídají všechny jmenované kapely z předešlých dvou večerů. Jako host se večera zúčastní zpěvák Jan Bendig. Plzeňský koncert tradiční romské hudby se bude konat dříve, 28. května, a to přímo na náměstí Republiky. Zde se představí Věra Bílá se skupinou Kale, Ilo z Ruska a dechovka v podání Mahala Rai Banda.

 


Vstupenky jsou k dostání na oficiálních stránkách festivalu nebo v předprodejních sítích. Lze zakoupit lístek na jednotlivé koncerty nebo permanentku na celý festival.

Přehled

 • Název akce: Khamoro
 • Datum: neděle, 24 květen 2015
 • Místo: Praha Plzeň
 • Cena: 125-1780 Kč
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Ethan Iverson, Joe Sanders, Jorge Rossy, Jazz Dock, Praha, 18. 9. 2019

  V klubu Jazz Dock se ve středu sešlo trio špičkových hudebníků - vše o koncertě si přečtěte v REPORTU Martina Faixe, zde pro vás máme fotografie, doplňující atmosféru koncertu.

 • Jazz Dock přivítal nový projekt klavíristy Ethana Iversona

  Jméno klavíristy Ethana Iversona je spojeno bezesporu se skupinou The Bad Plus, kterou v roce 2000 zakládal se svými přáteli. Po létech jejího působení v roce 2017 ovšem oznámil, že kapelu opouští. Ethan Iverson navštívil tak klub Jazz Dock ve středu 18. září 2019 poprvé se svým novým projektem.

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.