Legendy japonského metalu Loudness v červenci představí v Praze nové album

Nejslavnější metalová kapela ze země vycházejícího slunce míří zpátky do Prahy. Ti, kteří psali a píší historii tvrdého rocku, vystoupí v neděli 29. července opět v pražském klubu Nová Chmelnice.

V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. V této sestavě hrají Loudness od roku 2009. Zdroj: Archiv kapely Loudness

Historie vzniku kapely spadá až do roku 1981, kdy se dva bývalí členové skupiny Lazy, kytarista Akira Takasaki a bubeník Munetaka Higuchi rozhodli k založení vlastní formace. Po několika konkurzech na post zpěváka padla volba na člena Earthshaker Minoru Niiharu a čtveřici doplnil Takasakiho přítel Masayoshi Yamashita (který ovšem také prošel konkurzem). V srpnu téhož roku začali nahrávat debutové album The Birthday Eve, které vyšlo v listopadu a odstartovalo japonskou rockovou revoluci.

Po úspěchu prvního alba následovala v rychlém sledu další dvě - Devil Soldier (1982) a The Law of Devil´s Land (1983). Na obě alba byl najat ke spolupráci americký inženýr Daniel McLendon a určitě i díky tomu si otevřeli Loudness dveře do světa. V červenci 1983 se stali první japonskou kapelou, která se vydala na turné po USA a poté i po Evropě, čímž definitivně vstoupili na mezinárodní hudební scénu.

 

 

Boření bariér tím ale teprve začalo. V květnu 1984 podepsali smlouvu s gigantem Atlantic Records, což pro japonské interprety opět znamenalo významný průlom. Desce Thunder In The East se tak dostalo celosvětové distribuce. Následující šňůra zavedla Loudness mimo jiné jako první japonskou kapelu do věhlasné Madison Square Garden.

Po albu Hurricane Eyes fanoušky skupiny čekal nenadálý šok. V prosinci 1988 kapelu opustil frontman Minoru Niihara. Následovala řada konkurzů na uvolněné místo, ale dlouhou dobu se nedařilo Niiharu nahradit. Nakonec padla volba na neasijského pěvce Obsession Mika Vesceru. Díra byla zacelena a v září 1989 vyšla Soldier Of Fortune. Vescera vydržel do roku 1991, kdy se s ním skupina rozloučila údajně kvůli kulturním rozdílům. Další facka následovala v roce 1992, kdy odešel i Masayoshi Yamashita.

V březnu 2001 kapela po třináctileté přestávce oznámila svůj návrat v původní sestavě vydáním alba Spiritual Canoe. Skupina chytla druhý dech, účastnila se mnoha velkých festivalů. V dubnu 2008, dva měsíce po vydání alba Metal Mad, byla bubeníkovi Munetakovi Higuchimu diagnostikována rakovina jater a 30. listopadu téhož roku zemřel ve věku 49 let.

V roce 2009 na jeho stoličku usedl Masayuki Suzuki a do kapely vnesl novou energii. Zatím poslední studiové album vydali Loudness v lednu tohoto roku a nese název Rise to Glory. Představit ho přijedou nejen na Masters of Rock do Vizovic, ale také v plném setu do Prahy, kde již potřetí vystoupí v klubu Nová Chmelnice.

Formální založení kapely MetalCraft proběhlo sice již na sklonku léta 2014, ale od slov k činům bylo ještě daleko. Až na jaře 2015 se do setlistu složeného z coverů známých metalových pecek začínají přimíchávat vlastní věci a vyrovnávají poměr. Dnes již s převahou vede autorská tvorba. MetalCraft stojí pevně na základech NWOBHM s trochou toho glamového větru v zádech.

Na sklonku roku 2015 vychází EP Feel The Fire. Úspěch zaznamenávají také videa k písním Get Up NoiseDream In Your Eyes. Vážné názorové neshody nejen v hudebním směřování kapely do budoucna vyvrcholí v dubnu 2017 odchodem kytaristy Tomáše Pavelky. Po několika krátkodobých záskocích MetalCraft prožije své znovuzrození až na začátku roku 2018, kdy se opět vrací do plné práce omlazený, posílený, s hutnějším a ostřejším zvukem. Nová krev má podobu talentovaných kytaristů Tomáše a Štěpána.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • The Hu překvapují mongolským folk metalem

  Mongolští metalisté s dlouhými vlasy, tradičními nástroji a neúprosným hrdelním zpěvem zachvátili internet na konci loňského roku, když vypustili dvě úvodní skladby z chystaného alba. Nyní vydali celou studiovou desku nazvanou The Gereg.

 • Rozhovor s Karlou Tallas: Lidský přístup Ronnieho Jamese Dia k fanouškům i médiím byl mezi muzikanty unikátní

  Karla Tallas patří mezi nejzkušenější rockově-metalové žurnalisty v Česku. Přispívala do několika rockových periodik, působila i jako šéfredaktorka Hard Rockera. Má za sebou nesčetně rozhovorů s nejslavnějšími muzikanty. „Ronnie James Dio si fanoušky i novináře dokázal pamatovat i po letech,“ vzpomíná publicistka, která absolvovala i světová turné s Aerosmith, Doro nebo Gotthard. V současné době se zabývá novým digitálním projektem. 

 • Hardline zahrají v Praze

  Rockoví veteráni Hardline sice pocházejí ze Spojených států amerických, ale v současnosti je jejich domovem Apeninský poloostrov. Právě zde zpěvák Johnny Gioeli našel všechny členy aktuální sestavy kapely, která si tak prošla znovuzrozením. Jak skvěle jim to šlape předvedou v pražském klubu Nová Chmelnice 18. října.

 • As I Lay Dying mají hotovo: album Shaped by Fire vyjde už příští týden

  O tom, že se v kapele As I Lay Dying něco děje, vědí fanoušci více jak rok. Loni v červnu muzikanti vydali singl My Own Grave, který se stal předzvěstí nové desky. A nyní členové zahlásili: máme hotovo!

Další podobné články