Masters of Rock 2012 završí v červenci svou první dekádu

Jubilejní desátý ročník vizovického festivalu Masters of Rock začíná již ve čtvrtek 12. července. Podívejte se s námi, co může fanouškům nabídnout.

Arch Enemy Arch Enemy Zdroj: ArchEnemy.net

Vítěz soutěže nejoblíbenější festival ČR 2011, Masters of Rock, je opět tady, aby oslavil své velké jubileum. Deset let už je dost dlouho na vytvoření pořádné tradice. Je více než pravděpodobné, že někteří metalheadi nemají ani ponětí, kdy že jsou ty Velikonoce, ale druhý víkend v červenci mají bezpečně uložený v paměti a datum červeně zakroužkované v kalendáři.

Areál likérky, jehož se pořadatelé v těžkých dobách tvrdošíjně odmítali vzdát, se tak prohne pod náporem celkem sedmdesáti kapel ze třinácti zemí světa. Stejně tak fanoušci se budou, jako obvykle, sjíždět ze všech koutů galaxie. Domorodci budou ale samozřejmě v přesile.

Černá trika zaplaví ulice festivalového městečka jako morová epidemie. Vizovičtí starousedlíci vyvalí zahradní nábytek a narazí na dvoře sudy. Na nudlovitě protáhlém tržišti budou fanoušci investovat do triček, šperků a stahováků a v občerstvovací zóně notně zapíjet nezdravou stravu. Přejděme ale k tomu zásadnímu: co nás čeká na hlavní stagei (vzhledem k rozsahu článku není možné zabývat se vším).

Čtvrtek, 12. července

Začínáme až ve dvě hodiny s kapelou Legendy se vrací. Hned po nich se plně ponoříme do středověku se Saltatio Mortis a třeba se i připojíme k wall of death na The Sorrow. Po klasickém festivalovém tmelu v podobě Horkýže Slíže nás čeká první z headlinerů - americká legenda Kamelot. Představí nám nového zpěváka, Tommyho Karevika, se kterým v září vydají nové album.

 

 

Následně hrábneme trochu hlouběji do historie, z Irska si to přivalí Thin Lizzy, kapela, od které se učili už Iron Maiden, jak líčí ve své biografii. Uvidíme, jestli mají primetime „za zásluhy“, nebo jestli nás svým výkonem posadí na zadek. Rockovou syrovost následně uhladí a zjemní Within Temptation, kteří slaví nebývalý úspěch se svým albem The Unforgiving.

První večer zakončí švédští Bloodbound, kteří se představili na Metalfestu již loni s novým zpěvákem a čerstvým albem. Nyní již mají hotovou další placku honosící se názvem In the Name of Metal.

Pátek, 13. července

V pátek se nám představí kapela, která musela chtě nechtě zrušit minulý rok na poslední chvíli svou účast. Sirenia ale vzápětí kývla na to, že ztracenou show fanouškům letos vynahradí.

Velký prostor dostane německý powermetal. S malou vložkou v podobě amerických thrasherů Exodus se na Ronnie James Dio stagei ukážou postupně Freedom Call, Unisonic a Edguy. Fanoušky uječených vokálů zajisté uchvátí Chris Bay, Michael Kiske, Kai Hansen nebo Tobias Sammet. Ranní program si vzali na starost švédští Pain.

Sobota, 14. července

Na začátku hlavního vysílacího času vykukují z programu Arakain, přičemž výjimečně vystoupí s Luckou Bílou. Hned vzápětí další kytarovka, smršť riffů nás čeká od řeckých Firewind. Po pátečním Německu bude večeru vévodit Skandinávie. Málokomu se podařilo tak zdomácnět jako finským Korpiklaani. Likérku evidentně milují, protože si jen málokdy nechají ujít příležitost pořádně si zapařit. Slivovice jim chutná… skoro jako vodka.

 

 

Ve Finsku ještě nějakou dobu zůstaneme, od mistra přecházíme k učedníkovi. Na služebně starší Stratovarius naváží vzápětí maskoti festivalu, Nightwish. Komu by chyběla troška gothicu, může necelou hodinu po půlnoci poctít svou přítomností švédské Deathstars.

Neděle, 15. července

Zpěvák Paul Di’Anno rozhodně s Maiden nevystřílel veškerou munici, má slušnou zásobu fláků, kterými nás hodlá zasypat. Kdo si stýskal po extrémní hudbě, může ještě dopřát svým zvráceným smyslům trochu kompenzace ve formě německých Tiamat.

I přes tragickou nehodu, která před dvěma lety postihla jejich zpěváka, jedou švýcarští Gotthard dál. O tom, že rozhodně nic nevzdávají, svědčí i čerstvé album Starlight. Jedna z nejtvrdších dam v branži, Angela Gossow, svým řevem rozdrásá zbytky z toho, co po čtyřech dnech nezřízeného života stále ještě dokáže stát na Arch Enemy pod pódiem. Velkým otazníkem, a tím pádem ještě větším lákadlem, jsou pak poslední účinkující, švédští Sabaton. Uvidíme, jak bude znít nové album, Carolus Rex, s novou sestavou.

 

 

Krom výše zmíněných vystoupí i mimo hlavní čas mnoho zajímavých kapel. Za povšimnutí rozhodně stojí i druhé pódium. Na Alfedus Music Stage se budou po celé čtyři dny prezentovat české a slovenské formace. Neustále bude tedy na co koukat.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Marilyn Manson vydá v letošním roce nové album

  Po úspěšném albu Heaven Upside Down se Marilyn Manson vrátí s novou deskou

 • Harlej zahrál v Kolíně samé hity

  Nekonečné muzikantské kočování přivedlo kapelu Harlej zpět do kolínského Městského kulturního domu. A jelikož i v polabí stihli za takřka čtvrt století existence nasbírat dost fanoušků, o plný dům a skvělou atmosféru bylo předem postaráno.

 • Foto: Avantasia, Praha, Fórum Karlín, 2. 4. 2019

  Avantasia live už ztratila punc výjimečnosti a objevuje se u nás obdobně často, jako řada jiných významných metalových kapel. Což je pro fanoušky dobrá zpráva.

 • Harlej se vrátí do Kolína a plánují velkolepou vzpomínku na Vláďu Šafránka

  Stálice české rockové scény, skupina Harlej, vyrazila na jarní turné s prostým názvem Tour Jaro 2019. Ani tentokrát v jeho plánech nechybí zastávka v Městském společenském domě v Kolíně. Kromě toho ale na červen naplánovala vzpomínkový koncert pro svého prvního zpěváka Vláďu Šafránka, na který pozvala kupu významných hostů.