Metronome festival má kompletní line-up

Poslední červnový víkend proběhne v areálu holešovického Výstaviště první ročník festivalu Metronome a časy vystoupení jednotlivých interpretů jsou již k dispozici. Pojďme si představit i někoho jiného než hlavní headlinery festivalu, mezi které patří Iggy Pop, Foals nebo The Kooks.

Zpěvák skupiny Foals a nadšený dav Zpěvák skupiny Foals a nadšený dav oficiální stránky interpreta

Už v pátek 24. června proběhne na holešovickém Výstavišti úvodní večírek, kde vystoupí české kapely Thom Artway, November 2nd a No Distance Paradise. Ochutnávka festivalu bude zdarma a začne o půl deváté večer. Sobotní program zahájí v půl čtvrté speciální vystoupení Pražského filmového orchestru, který představí filmové melodie spojené s vesmírnou tématikou. Písněmi z Hvězdných válek nebo Vesmírné Odysey tak odstartuje pomyslnou raketu, která dle festivalového vizuálu míří k Měsíci.

Prvnímu dni kraluje legendární Iggy Pop, který vystoupí o půl desáté večer a představí své největší hity i skladby z letošní desky Post Pop Depression, ale ani ostatní položky na programu, který probíhá hned na 4 scénách, by neměly uniknout vaší pozornosti. Iggymu bude předskakovat mladá elektro-popová zpěvačka Ella Eyre a indie-rockeři The Kooks. Ellu Eyre proslavila spolupráce se skupinou Rudimental na hitu Waiting All Night, za kterou získali v roce 2014 Brit Awards. V roce 2015 vydala tato britská zpěvačka a skladatelka první samostatné album Feline, kde najdeme balady i dynamické taneční skladby, ve kterých vyniká její soulově zabarvený hlas přirovnávaný k Amy Winehouse nebo Adele.

Na dalších scénách se představí vítězka ceny Anděl za rok 2015 Bára Poláková, jejíž loňské eponymní album produkované J. P. Muchowem není jen ironický roztančený singl Nafrněná nebo Kráva, ale i vážněji laděné písně s prvky šansonu nebo jazzu reflektující její generaci. Mírně kontroverzní Richard Müller přijede se speciální „Best of“ show a nabídne průřez svou celoživotní tvorbou. Michal Ambrož & Hudba Praha představí nové album vzniklé v produkci Davida Kollera a na festivale ho i koncertně pokřtí. Mezi další české interprety, kteří vystoupí během sobotního večera, patří Mydy Rabycad, kteří svůj energický electroswing rozbalí letos i na slavném festivalu ve Glastonbury a indie-rockoví The Prostitutes. Skupina na svém autenticky znějícím loňském albu oslavuje hudební svobodu a nezastírá inspiraci u světových rockových velikánů. Na jejich koncertě by se určitě nenudil Iggy Pop, Nick Cave ani David Bowie.

Pokud budete mít chuť objevovat spíše zahraniční jména, doporučujeme indie-punkery z Londýna Fat White Family. Tito novodobí Sex Pistols jsou nekonformní a kontroverzní a otevírají témata, o kterých se ve „slušné“ společnosti nemluví. Sex, drogy a rock’n’roll u nich nejsou jen póza. Dokážou nejen provokovat poukazováním na nedostatky současné civilizace, ale i pobavit svým jedovatým monotónním zpěvem, řízným hrabáním do strun a klackovstvím. Zvýšenou pozornost si zaslouží i Obaro Ejimiwe aka Ghoestpoet, který také ležérním stylem komentuje každodenní život a nezůstává při tom u jednoho žánru. Je libo dubstep, folk, jungle nebo alt-rock? Výčet hostů na jeho loňském albu Shedding Skin zahrnuje Nadine Shah, Ettu Bond, Mélanii De Biasio i Paula Smitha z Maximo Park.

 

 

Na afterparty můžete až do rána tančit s Max the Sax, což je sólový projekt bývalého saxofonisty Parov Stelar a s britským housovým duem Anushka, které v Praze vystoupí úplně poprvé a nabídne zvuk ovlivněný detroitským hip hopem, chicagskou house music nebo RnB 21. století.

Druhý den festivalu bude patřit hlavně velkolepé show britských Foals a energické elektro-folkové partě Crystal Fighters, otvírat ho však bude už ve dvě hodiny česká akustická rockenrolová pětice The Fellas. Kapela připravuje své druhé album navazující na debut Robbery Blues, který získal v roce 2011 cenu Anděl za Objev roku a se svou rytmickou hrou na akustické kytary a mladistvým až floutkovským projevem objíždí i zahraniční štace. Po The Fellas vystoupí americký zpěvák a skladatel Matt Simons, jehož singl Catch & Release se dlouho držel v evropských žebříčcích a to hlavně díky remixu dánským producentským duem Deepend, které ho obléklo do housového hávu. Matt Simons má na kontě 2 alba, a i když začínal s klasikou nebo jazzem a hraje na řadu hudebních nástrojů včetně piána nebo saxofonu, rozhodně umí napsat chytlavý popový hit, což dokazuje i přes 10 milionů zhlédnutí na youtube.

Na společném pódiu se setkají dvě generačně i stylově rozdílné legendy Ivan Král a Jiří Suchý. Ivan Král, který emigroval v roce 1966 do New Yorku, spolupracoval s Patti Smith, s Iggy Popem i s Blondie. Jiřího Suchého jako ikonu divadla Semafor a jeho společnou tvorbu s Jiřím Šlitrem asi není třeba dále představovat. Neopakovatelným spojením bude i vystoupení legendárních J.A.R. s gospelovým sborem Maranatha. Neděle dále nabídne vystoupení nejpopulárnější izraelské zpěvačky současnosti Ninet, kterou inspiruje Patti Smith nebo PJ Harvey. Ninet se předvede s typickou rockovou kapelou doplněnou o smyčce nebo elektronické efekty a svůj smyslný hlas doprovodí výtečnou hrou na kytaru, kterou ocenil i Steven Wilson.

Těšit se můžete i na brněnské Ghost of You, temně melancholické dánské trio Get Your Gun, kanadskou formaci Walk Off The Earth, britského bluesového zpěváka Iana Sieagala nebo australského zpěváka a skladatele Stu Larsena. Festival uzavře česká rocková alternativa Pleas The Trees. Skupina vloni v Detroitu nahrála své čtvrté album s tajemným názvem ( /\ r |> a získala tak cenu kritiků Apollo. Pražsko-táborské trio v čele s Václavem Havelkou je na koncertech proslulé syrovostí a spontánností. Atmosféru se poprvé podařilo přenést i na desku hrdě pokračující v tradici amerického psychedelického rocku.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Chcete se na festival předem naladit nebo si naposlouchat neznámé interprety? Organizátoři pro vás připravili playlist na Spotify. Nemáte ještě vstupenky? Vstupné na celý festival činí 1 600 korun a pouze jednodenní stojí 1200 korun. Návštěvníci, kteří chtějí mít garantováno na festivalu místo k sezení, si mohou koupit vstupenku za 2400 korun. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v sítích TicketPro, Ticketportal a GoOut. Ve stejném termínu se koná i festival United Island of Prague, hudební fajnšmekři tak budou mít opravdu nabitý víkend.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Respect festival 2018 a jeho koktejl indického beatboxu i haitských rituálů

  Polovina června znovu otevírá bránu do světa hudby z různých koutů celé Země, a tím je Respect festival, který tentokrát probíhal o víkendu 16. a 17. června na louce u Bruselské cesty na Výstavišti Holešovice. Africké rituály, indický beatbox i izraelské blues se nečekaně sešli na jednom pódiu.

 • Arcade Fire v Praze: Jedna z nejlepších koncertních kapel vystoupila před poloprázdnou halou

  Skupina Arcade Fire poprvé vystoupila u nás a představila svou téměř dokonalou až extatickou show a vzor muzikantství. Možná by stačilo napsat pár superlativů a recenze by byla hotová, když jedinou vadou koncertu bylo, že se jeho intenzita chvílemi až nedala vydržet.

 • Foto: Michal Pavlíček, Střelecký ostrov, Praha, 14. 6. 2018

  Michal Pavlíček vystoupil v červnový večer pod širým nebem v příjemném prostředí Střeleckého ostrova se svou kapelou ve složení Miloš Meier - bicí, Martin Ivan - basa, Michal Nejtek – klávesy. Představili zde skladby z právě natáčeného sólového alba Michala Pavlíčka Pošli to tam, které vyjde v září u Warner music. Začátek koncertu obstaral smyčcový Pavel Bořkovec Quartet, který v instrumentální podobě předvedl skladby od Rolling Stones, Black Sabbath a Pražského výběru. pak již přišla chvíle pro Michala Pavlíčka a jeho kapelu.

  Sledujte Musicweb na Facebooku:
   

  Výtečná práce se zvukem na kterou jsme u něj již zvyklí a precizní instrumentální výkony ovšem bez samoúčelného exhibování, zato procítění a emoce v každém tónu a akordu. Po skladbách z připravované desky již publikum vřele přivítalo Báru Basikovou kterou pamatujeme po boku Michala Pavlíčka v legendární kapele Stromboli od které zaznělo několik skladeb. Poté se opět připojil Pavel Bořkovec Quartet  kterým kapela zahrála dávnou skladbu Pražského výběru Olda je přítel můj, dále pak kapela zahrála v instrumentální podobě písničku Villa Ada od Stromboli spolu s hostem - houslistou Janem Mráčkem. Dalším hostem byl energický Matěj Ruppert s kterým vypálil Michal Pavlíček a jeho parta dvě písně od Matějovi domovské kapely Monkey Business. Večer završil symbolický duet Michala. Pavlíčka s Bárou Basikovou Veliké Lalulá

 • Foto: Ozzy Osbourne, Letiště Letňany, Praha, 13. 6. 2018

  Ve středu 13.6. vystoupil na pražském letňanském letišti legendární Ozzy Osbourne, který se zde rozloučil s českým publikem. Před samotným Ozzym zahráli hned tři „předskokani“. Jako první se představili španělští heavymetaloví hudebníci Lords of Black. Hned po nich následoval sólový projekt zpěváka z Korn Jonathana Davise. V neposlední řadě vystoupila americká superskupina Hollywood Vampires, která v čele se zpěvákem Alice Cooperem, kytaristou Joe Perrym a Johnny Deppem sklidila zasloužené ovace. Závěr večera již patřil samotnému Ozzymu, který během 90 minut přehrál své největší hity. Podívejte se na fotografie, které byly pořízeny přímo z kotle pod pódiem.