Michal Pavlíček rozezvučí Forum Karlin

Jste srdečně zváni na narozeninovou party, zvanou Pět tuctů Čombeho, kde Michal Pavlíček oslaví své šedesátiny. Dvouhodinový koncert vypukne už v únoru a bude napěchován jak novými písněmi z alba Stromboli, tak samozřejmě i „Čombeho“ největšími hity, protože je skutečně na co vzpomínat…

Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Michal Pavlíček platí za osobu kulturního významu, hudba má v jeho rukou širokou škálu uplatnění: stává se odrazem politické atmosféry, dokreslí příběhy seriálů, vystaví citové předivo muzikálů, či vyjádří niterné pohnutky umělcovy duše v rámci rockového sóla. Dílo Michala Pavlíčka si zasloužilo mnoho cen a nominací, jako například Nominace na cenu Grammy za nejlepší píseň roku Země vzdálená, Zlatá nota skupina Stromboli. Nominace na Cenu Alfréda Radoka za hudbu k muzikálu Excalibur a k divadelní inscenaci Othello, nominace na Českého lva za hudbu k Odcházení a desítky dalších. Jako autor vydal přes 50 nosičů CD a DVD (jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla). V roce 2008 mu vyšla biografie Země vzdálené.

Zaostříme-li zrak do poloviny sedmdesátých let minulého století, uvidíme Michala Pavlíčka jako čerstvého absolventa Filmové Fakulty AMU, působícího v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Zákaz činnosti Pražského výběru jej přivedl ke spolupráci na řadě hudebních projektů a také k založení skupin Stromboli, později i Big Heads a skupiny BSP (Balage–Střihavka–Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladbu Země vzdálená, která se stala pro mnohé druhou českou hymnou. Kromě autorských projektů není zanedbatelná jeho spolupráce v roli kytaristy-skladatele na albech významných hudebních osobností, zazní zde jména, jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamil Střihavka, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Richard Müller a spousty dalších.

Aby toho nebylo málo, zabředává Michal Pavlíček také do jiných žánrů, zkomponoval hudbu k mnoha divadelním představením: k Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech a jiné. Ve scénické a filmové hudbě se zapsal více než jedním stem opusů. Ověnčil muzikou mnoho seriálů (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.) a filmů (např. Proč, Na půdě nebo k Odcházení Václava Havla). Je autorem symfonických baletů (např. Zvláštní radost žít nebo Malý princ v Slovenském národním divadle). Podepsal se pod hudbu pro Laternu magiku v představení Minotaurus a Hádanky, k muzikálům Klaun, Excalibur, Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi.

 

 

Skladatelská osobnost Michala Pavlíčka časem přerostla hranice naší republiky a začal působit i v zahraničí, za zmínku stojí hudba k britskému historickému seriálu BBC Červený Bedrník (která si vysloužila v roce 2000 nominaci na cenu za hudbu na televizním festivalu v Birminghamu), k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám čtvrté série seriálu BBC Merlin.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Michal Pavlíček patří k umělcům, kteří očividně a uchoslyšně svůj talent rozhodně nepromrhali, nýbrž jej přetavili do obohacující a smysluplné směsi, která hraje nezastupitelnou roli v hudebním vývoji na poli naší krásné země. Ke svému narozeninovému happeningu se sám autor vyjadřuje takto: „Nejlepším dárkem k narozeninám bude udělat si příjemný večer a oslavit svý kulatiny muzikantskou jízdou. A protože je to dárek nejen pro mne, ale i pro mé fanoušky, tak chci, aby to pro ně bylo trochu i překvapení. Prozradit snad ale mohu, že některé skladby zazní za vydatné podpory Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.” Rozhodnete-li se pro účast na této velkolepé oslavě, lístky jsou k dispozici za 660 korun v Ticketstream. Tak si pište do diářů: 17. února 2016 od 19 hodin, Fórum Karlín, šampáňo zajištěno.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: minus123minut, Jazz Dock, Praha, 20. 4. 2018

  Kapela minus123minut zraje jako víno a dva po sobě vyprodané koncerty v pražském Jazz Docku je toho důkazem. Podívejte se na fotoreport.

 • Československý beatový festival se vrací a nabírá na objemu

  Není to ani půl roku zpět, co se ve Velkém sálu pražské Lucerny uskutečnil při příležitosti 50. výročí čtvrtý ročník Československého beatového festivalu a přípravy na ten pátý už jsou v plném proudu. Novinkou je rozdělení festivalu na dvoudenní akci, vzpomínkový koncert v Divadle Hybernia a soutěž ROCK PRO TENTO ROK, do které se může přihlásit libovolná skupina.

 • Jak správně vybrat akustickou pěnu? Praktické tipy

  Nejeden hudebník se zamýšlel nad tím, jak dosáhnout lepšího zvuku. Plata od vajec, staré koberce či matrace. Znáte to? Možná jste si tím také prošli, ale stříleli jste naslepo nebo jste nedosáhli požadovaného akustického efektu. Doba se změnila, to co bylo kdysi nedostupné, je nyní dostupné za rozumnou cenu a v širokém výběru. O čem je řeč? O akustické pěně.

 • Ivan Hlas Trio zahraje v Mersey

  V sobotu 21.4. vystoupí v brněnském klubu Mersey populární český  písničkář a hudebník Ivan Hlas. Ten se zde pravidelně vrací již od roku 1993, kdy hrál přijeho otevření.