Michal Pavlíček rozezvučí Forum Karlin

Jste srdečně zváni na narozeninovou party, zvanou Pět tuctů Čombeho, kde Michal Pavlíček oslaví své šedesátiny. Dvouhodinový koncert vypukne už v únoru a bude napěchován jak novými písněmi z alba Stromboli, tak samozřejmě i „Čombeho“ největšími hity, protože je skutečně na co vzpomínat…

Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Michal Pavlíček platí za osobu kulturního významu, hudba má v jeho rukou širokou škálu uplatnění: stává se odrazem politické atmosféry, dokreslí příběhy seriálů, vystaví citové předivo muzikálů, či vyjádří niterné pohnutky umělcovy duše v rámci rockového sóla. Dílo Michala Pavlíčka si zasloužilo mnoho cen a nominací, jako například Nominace na cenu Grammy za nejlepší píseň roku Země vzdálená, Zlatá nota skupina Stromboli. Nominace na Cenu Alfréda Radoka za hudbu k muzikálu Excalibur a k divadelní inscenaci Othello, nominace na Českého lva za hudbu k Odcházení a desítky dalších. Jako autor vydal přes 50 nosičů CD a DVD (jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla). V roce 2008 mu vyšla biografie Země vzdálené.

Zaostříme-li zrak do poloviny sedmdesátých let minulého století, uvidíme Michala Pavlíčka jako čerstvého absolventa Filmové Fakulty AMU, působícího v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Zákaz činnosti Pražského výběru jej přivedl ke spolupráci na řadě hudebních projektů a také k založení skupin Stromboli, později i Big Heads a skupiny BSP (Balage–Střihavka–Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladbu Země vzdálená, která se stala pro mnohé druhou českou hymnou. Kromě autorských projektů není zanedbatelná jeho spolupráce v roli kytaristy-skladatele na albech významných hudebních osobností, zazní zde jména, jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamil Střihavka, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Richard Müller a spousty dalších.

Aby toho nebylo málo, zabředává Michal Pavlíček také do jiných žánrů, zkomponoval hudbu k mnoha divadelním představením: k Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech a jiné. Ve scénické a filmové hudbě se zapsal více než jedním stem opusů. Ověnčil muzikou mnoho seriálů (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.) a filmů (např. Proč, Na půdě nebo k Odcházení Václava Havla). Je autorem symfonických baletů (např. Zvláštní radost žít nebo Malý princ v Slovenském národním divadle). Podepsal se pod hudbu pro Laternu magiku v představení Minotaurus a Hádanky, k muzikálům Klaun, Excalibur, Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi.

 

 

Skladatelská osobnost Michala Pavlíčka časem přerostla hranice naší republiky a začal působit i v zahraničí, za zmínku stojí hudba k britskému historickému seriálu BBC Červený Bedrník (která si vysloužila v roce 2000 nominaci na cenu za hudbu na televizním festivalu v Birminghamu), k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám čtvrté série seriálu BBC Merlin.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Michal Pavlíček patří k umělcům, kteří očividně a uchoslyšně svůj talent rozhodně nepromrhali, nýbrž jej přetavili do obohacující a smysluplné směsi, která hraje nezastupitelnou roli v hudebním vývoji na poli naší krásné země. Ke svému narozeninovému happeningu se sám autor vyjadřuje takto: „Nejlepším dárkem k narozeninám bude udělat si příjemný večer a oslavit svý kulatiny muzikantskou jízdou. A protože je to dárek nejen pro mne, ale i pro mé fanoušky, tak chci, aby to pro ně bylo trochu i překvapení. Prozradit snad ale mohu, že některé skladby zazní za vydatné podpory Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.” Rozhodnete-li se pro účast na této velkolepé oslavě, lístky jsou k dispozici za 660 korun v Ticketstream. Tak si pište do diářů: 17. února 2016 od 19 hodin, Fórum Karlín, šampáňo zajištěno.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Zemřela Dolores O’Riordanová z irských The Cranberries

  Ve 46 letech zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Dolores O'Riordanová z irské rockové skupiny The Cranberries. O její náhlé smrti v pondělí 15. ledna informovala irská televizní a rozhlasová stanice RTE, úmrtí potvrdila i samotná kapela na webu. O'Riordanová působila v The Cranberries od roku 1990. V posledních letech ale zpěvačka trpěla bipolární poruchou.

 • Odešel hudební publicista Vojtěch Lindaur

  Pro českou hudební scénu Nový rok nezačíná dobře, dnes ve věku 60 let zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur.

 • Brněnské Sono Centrum odhaluje program pro rok 2018

  Koncertní sezóna pravidelně vrcholí v prosinci. Vyjma nejlepších koncertů se v zimních měsících představuje i program jarní sezóny. Program Sono Centra nabízí tři velké návraty: hip-hopovou legendu Chaozz, k narozeninám Sona pogratuluje exkluzivní klubou show kapela Lucie v doprovodu Futurum a v Brně se konečně objeví i artrocková kapela Marillion.

 • Zasnění London Grammar, oceňovaný skladatel Jóhann Jóhannsson i Jon Hopkins přijedou na Colours of Ostrava

  London Grammar, jedna z nejúspěšnějších současných britských skupin, zažije tuzemskou premiéru na dalším ročníku festivalu Colours of Ostrava. Trio, které okouzlilo posluchače po celém světě zasněnou atmoférickou hudbou s andělským hlasem zpěvačky Hannah Reid, představí v Ostravě druhé album vydané letos v létě.