Michal Pavlíček rozezvučí Forum Karlin

Jste srdečně zváni na narozeninovou party, zvanou Pět tuctů Čombeho, kde Michal Pavlíček oslaví své šedesátiny. Dvouhodinový koncert vypukne už v únoru a bude napěchován jak novými písněmi z alba Stromboli, tak samozřejmě i „Čombeho“ největšími hity, protože je skutečně na co vzpomínat…

Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Michal Pavlíček platí za osobu kulturního významu, hudba má v jeho rukou širokou škálu uplatnění: stává se odrazem politické atmosféry, dokreslí příběhy seriálů, vystaví citové předivo muzikálů, či vyjádří niterné pohnutky umělcovy duše v rámci rockového sóla. Dílo Michala Pavlíčka si zasloužilo mnoho cen a nominací, jako například Nominace na cenu Grammy za nejlepší píseň roku Země vzdálená, Zlatá nota skupina Stromboli. Nominace na Cenu Alfréda Radoka za hudbu k muzikálu Excalibur a k divadelní inscenaci Othello, nominace na Českého lva za hudbu k Odcházení a desítky dalších. Jako autor vydal přes 50 nosičů CD a DVD (jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla). V roce 2008 mu vyšla biografie Země vzdálené.

Zaostříme-li zrak do poloviny sedmdesátých let minulého století, uvidíme Michala Pavlíčka jako čerstvého absolventa Filmové Fakulty AMU, působícího v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Zákaz činnosti Pražského výběru jej přivedl ke spolupráci na řadě hudebních projektů a také k založení skupin Stromboli, později i Big Heads a skupiny BSP (Balage–Střihavka–Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladbu Země vzdálená, která se stala pro mnohé druhou českou hymnou. Kromě autorských projektů není zanedbatelná jeho spolupráce v roli kytaristy-skladatele na albech významných hudebních osobností, zazní zde jména, jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamil Střihavka, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Richard Müller a spousty dalších.

Aby toho nebylo málo, zabředává Michal Pavlíček také do jiných žánrů, zkomponoval hudbu k mnoha divadelním představením: k Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech a jiné. Ve scénické a filmové hudbě se zapsal více než jedním stem opusů. Ověnčil muzikou mnoho seriálů (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.) a filmů (např. Proč, Na půdě nebo k Odcházení Václava Havla). Je autorem symfonických baletů (např. Zvláštní radost žít nebo Malý princ v Slovenském národním divadle). Podepsal se pod hudbu pro Laternu magiku v představení Minotaurus a Hádanky, k muzikálům Klaun, Excalibur, Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi.

 

 

Skladatelská osobnost Michala Pavlíčka časem přerostla hranice naší republiky a začal působit i v zahraničí, za zmínku stojí hudba k britskému historickému seriálu BBC Červený Bedrník (která si vysloužila v roce 2000 nominaci na cenu za hudbu na televizním festivalu v Birminghamu), k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám čtvrté série seriálu BBC Merlin.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Michal Pavlíček patří k umělcům, kteří očividně a uchoslyšně svůj talent rozhodně nepromrhali, nýbrž jej přetavili do obohacující a smysluplné směsi, která hraje nezastupitelnou roli v hudebním vývoji na poli naší krásné země. Ke svému narozeninovému happeningu se sám autor vyjadřuje takto: „Nejlepším dárkem k narozeninám bude udělat si příjemný večer a oslavit svý kulatiny muzikantskou jízdou. A protože je to dárek nejen pro mne, ale i pro mé fanoušky, tak chci, aby to pro ně bylo trochu i překvapení. Prozradit snad ale mohu, že některé skladby zazní za vydatné podpory Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.” Rozhodnete-li se pro účast na této velkolepé oslavě, lístky jsou k dispozici za 660 korun v Ticketstream. Tak si pište do diářů: 17. února 2016 od 19 hodin, Fórum Karlín, šampáňo zajištěno.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Hentai Corporation představili klip k novému albu

  Prostředí kladenské restaurace se stalo kulisou pro titulní videoklip z nového alba Hentai Corporation nazvaného Intracellular Pets.

 • VIDEO: Harlej slavil po dvou letech triumfální návrat do pražské Lucerny

  Před dvěma lety oslavil Harlej dvacet let své existence před vyprodanou Lucernou vskutku velkolepým způsobem. Když tedy vyšly najevo jeho plány se do legendárního sálu vrátit a to hned za doprovodu symfonického tělesa, očekávání fanoušků šla strmě vzhůru. A také tentokrát to stálo za to.

 • Foto: The Sweet, Velký sál Lucerny, Praha, 20. 10. 2017

  Do pražské Lucerny zavítala v pátek 20. října legendární britská kapela The Sweet, kterým předskakovala populární česká kapela Keks. Z koncertu vám přinášíme fotoreport.

   

 • Foto: Hogjaw, Vagon Praha, 15.10.2017

  Nedělní večer patřil v pražském klubu Vagón americkým Hogjaw, kteří k nám přijeli se svou dávkou poctivého jižanského rocku, o rozehřátí podia pro ně se před početným publikem postaral Dan Horyna se svou kapelou Merlin.

  Z koncertu pro vás máme fotoreport.