Michal Pavlíček rozezvučí Forum Karlin

Jste srdečně zváni na narozeninovou party, zvanou Pět tuctů Čombeho, kde Michal Pavlíček oslaví své šedesátiny. Dvouhodinový koncert vypukne už v únoru a bude napěchován jak novými písněmi z alba Stromboli, tak samozřejmě i „Čombeho“ největšími hity, protože je skutečně na co vzpomínat…

Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Michal Pavlíček v Jazz Docku na konci roku 2015 Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Michal Pavlíček platí za osobu kulturního významu, hudba má v jeho rukou širokou škálu uplatnění: stává se odrazem politické atmosféry, dokreslí příběhy seriálů, vystaví citové předivo muzikálů, či vyjádří niterné pohnutky umělcovy duše v rámci rockového sóla. Dílo Michala Pavlíčka si zasloužilo mnoho cen a nominací, jako například Nominace na cenu Grammy za nejlepší píseň roku Země vzdálená, Zlatá nota skupina Stromboli. Nominace na Cenu Alfréda Radoka za hudbu k muzikálu Excalibur a k divadelní inscenaci Othello, nominace na Českého lva za hudbu k Odcházení a desítky dalších. Jako autor vydal přes 50 nosičů CD a DVD (jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla). V roce 2008 mu vyšla biografie Země vzdálené.

Zaostříme-li zrak do poloviny sedmdesátých let minulého století, uvidíme Michala Pavlíčka jako čerstvého absolventa Filmové Fakulty AMU, působícího v legendárním Pražském výběru, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Zákaz činnosti Pražského výběru jej přivedl ke spolupráci na řadě hudebních projektů a také k založení skupin Stromboli, později i Big Heads a skupiny BSP (Balage–Střihavka–Pavlíček), pro kterou v devadesátých letech napsal svoji nejznámější skladbu Země vzdálená, která se stala pro mnohé druhou českou hymnou. Kromě autorských projektů není zanedbatelná jeho spolupráce v roli kytaristy-skladatele na albech významných hudebních osobností, zazní zde jména, jako jsou Bára Basiková, Zuzana Michnová, Monika Načeva, Jana Koubková, Kamil Střihavka, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Richard Müller a spousty dalších.

Aby toho nebylo málo, zabředává Michal Pavlíček také do jiných žánrů, zkomponoval hudbu k mnoha divadelním představením: k Drábkovým Akvabelám, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedeném v Divadle na Vinohradech a jiné. Ve scénické a filmové hudbě se zapsal více než jedním stem opusů. Ověnčil muzikou mnoho seriálů (např. Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.) a filmů (např. Proč, Na půdě nebo k Odcházení Václava Havla). Je autorem symfonických baletů (např. Zvláštní radost žít nebo Malý princ v Slovenském národním divadle). Podepsal se pod hudbu pro Laternu magiku v představení Minotaurus a Hádanky, k muzikálům Klaun, Excalibur, Obraz Doriana Graye a Dáma s kaméliemi.

 

 

Skladatelská osobnost Michala Pavlíčka časem přerostla hranice naší republiky a začal působit i v zahraničí, za zmínku stojí hudba k britskému historickému seriálu BBC Červený Bedrník (která si vysloužila v roce 2000 nominaci na cenu za hudbu na televizním festivalu v Birminghamu), k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám čtvrté série seriálu BBC Merlin.

Sledujte rock na Facebooku:
 

Michal Pavlíček patří k umělcům, kteří očividně a uchoslyšně svůj talent rozhodně nepromrhali, nýbrž jej přetavili do obohacující a smysluplné směsi, která hraje nezastupitelnou roli v hudebním vývoji na poli naší krásné země. Ke svému narozeninovému happeningu se sám autor vyjadřuje takto: „Nejlepším dárkem k narozeninám bude udělat si příjemný večer a oslavit svý kulatiny muzikantskou jízdou. A protože je to dárek nejen pro mne, ale i pro mé fanoušky, tak chci, aby to pro ně bylo trochu i překvapení. Prozradit snad ale mohu, že některé skladby zazní za vydatné podpory Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.” Rozhodnete-li se pro účast na této velkolepé oslavě, lístky jsou k dispozici za 660 korun v Ticketstream. Tak si pište do diářů: 17. února 2016 od 19 hodin, Fórum Karlín, šampáňo zajištěno.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Moravské hrady, Veveří, Brno, 10. 8. 2018

  Festival Hrady CZ se pomalu přemístil na svou moravskou část. Na fotogalerii z pátečních koncertů na hradě Veveří, kdy zahráli třeba Pipes and Pints, The Agony, Ivan Mládek nebo Horkýže slíže, se můžete podívat zde.

 • AC/DC viděni ve Vancouveru

  Zbožné přání všech fanoušků australských AC/DC o novém albu se možná brzo stane skutečností. Členové této legendární rockové mašiny byli vyfoceni ve Vancouveru u Warehouse Studia, kde nahrávali svá poslední tři alba.

 • Foto: Beseda u Bigbítu, Tasov, 4. 8. 2018

  Slunce, voda, neskutečná pohoda a bohatý program v oáze zvané Topolový hájek. Takový byl letošní ročník Besedy u Bigbítu.

 • Foto: Beseda u Bigbítu, Tasov, 3. 8. 2018

  Slunce, voda, neskutečná pohoda a bohatý program v oáze zvané Topolový hájek. Takový byl letošní ročník Besedy u Bigbítu.