Struny podzimu přivítají osmdesátiletého Waynea Shortera

Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu Struny podzimu bude bezpochyby vystoupení slavného jazzového saxofonisty Waynea Shortera. Ten do Prahy přijíždí předvést písně ze své nové desky.

Wayne Shorter Wayne Shorter Zdroj: strunypodzimu.cz

Ačkoli již v neděli 25. srpna oslaví americký saxofonista své kulaté osmdesáté narozeniny, nic nenasvědčuje tomu, že by míra jeho progrese ve hře na nástroj polevovala. Stále patří mezi uznávané hudebníky a svými nadčasovými experimenty v jazzové hudbě nemá problém přilákat i dnes mladé publikum.

Čtěte také: Struny podzimu představí unikátní jazzové trio Danielsson, Możdżer a Fresco

Za svůj život toho Shorter stihl již velice mnoho. Nejvýznamnějšími kapitolami v jeho hudební kariéře je nepochybně působení v kapele Milese Davise, se kterým začal spolupracovat v polovině 60. let spolu s Herbiem Hancockem, Ronem Carterem a Tonym Williamsem, a později ve skupině Weather Report, kterou vedl klavírista Joe Zawinul a v níž strávil takřka patnáct let svého života.

Jeho diskografie v podstatě představuje živé dějiny moderní jazzové hudby posledních padesáti let. Desky Milese Davise, jako například Live Evil či In a Silent Way, na kterých se podílel, mu pomáhaly najít vlastní styl, který ho odlišil od všech ostatních saxofonistů. Jeho styl hry se zkrátka dá poznat již po pár tónech, neboť jeho energický přístup je jednoduše ojedinělý.

Svoji roli progresivního jazzového hudebníka potvrdil v 70. a 80. letech i v kapele Weather Report, která se spolu se skupinami Mahavishnu Orchestra a Return to Forever staly symboly moderní jazzové fúze. Kombinace jazzové a rockové hudby, zejména v době, kdy v ní působili baskytarista Jaco Pastorius a bubeník Peter Erskine, tehdy dokonce ovládla i komerční hitparády. Píseň Birdland z desky Heavy Weather s jeho charakteristickými saxofonovými vyhrávkami se stala již dávno dokonce standardem, který hrají mnohé kapely, big bandy i orchestry.

 

 

Wayne Shorter vydal za svůj život více jak dvacet vlastních alb. Jeho poslední počin se jmenuje Without a Net a právě s ním dorazí 6. listopadu do pražské Lucerny, kde ve Velkém sále vystoupí se svým kvartetem ve složení Danilo Perez – klavír, John Patitucci – kontrabas a Brian Blade – bicí. Právě tato rytmika je příslibem poctivé jazzrockové fúze. Koncert navíc umocní podpora Pražské komorní filharmonie vedené dirigentem Martinem Kumžákem. Právě s orchestry a big bandy v posledních šesti letech Wayne Shorter začal experimentovat, čímž dokazuje, že ho stále baví hledat nové inspirace v jazzové hudbě, jimiž by se i on dál vývojově posouval dopředu.

 

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

 

Struny podzimu tímto koncertem stejně jako v minulých ročnících tak uctí jednu jazzovou legendu. V loňském roce to byl Sonny Rollins, se kterým Shorter dokonce jeden čas spolupracoval (reportáž z loňského koncertu Sonnyho Rollinse si můžete přečíst zde), ještě o rok dříve to byl Charles Lloyd. Cena vstupenek na toto výjimečné vystoupení se pohybuje od 490 do 1990 korun.

Naposledy v České republice zahrál Wayne Shorter v roce 2008 se svým kvartetem na Pražském jaru v Rudolfinu. Stejně jako tehdy se dá očekávat velkolepý koncert plný odvážných sól a skvělých muzikantských výkonů, které tou nejkrásnější formou vysvětlují, co to znamená jazz a jeho různé fúzové podoby.

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Kytarista Al McKay k nám přiveze zvuk slavných Earth, Wind & Fire

  Dynamickou a pestrobarevnou dobu přelomu éry hippies a třpytivých funky sedmdesátých a osmdesátých let symbolizuje kapela Earth, Wind and Fire. Hudbu, která zásadně ovlivnila vývoj funku a R'n'B, přiveze do Velkého sálu pražské Lucerny kytarista Al McKay, jenž byl její oporou a významným spolutvůrcem v klíčových sedmdesátých a osmdesátých letech.Majitelem šesti cen Grammy vystoupí ve stylovém prostředí Lucerny s jeho formací Earth, Wind & Fire Experience.

 • Blues Alive 2019 se ponese ve znamení velkých ženských hlasů i mistrovských kytaristů

  Letošní držitel nejprestižnější ceny bluesového světa Blues Music Award v kategorii současného blues, louisianský multiinstrumentalista a zpěvák Kenny Neal. Nejlepší současná pianistka podle týchž cen Marcia Ball, jeden z nejvýznamnějších představitelů střední generace chicagského blues Ronnie Baker Brooks či mimořádně úspěšná gospel-bluesová zpěvačka Lizz Wright. To jsou jen některá ze jmen hvězd letošního čtyřiadvacátého ročníku mezinárodního festivalu Blues Alive. 

 • Kenny Wayne Shepherd našel svou cestu

  Kytarista a zpěvák Kenny Wayne Shepherd se svou kapelou vydává nové, již osmé studiové album. The Traveler, jak se deska jmenuje, nabízí deset skladeb, které se pohybují na pomezí blues, country a kytarového rocku. Kenny působí po skladatelské stránce čím dál sebejistěji a stejně tak se pouští více do zpěvu. A jak působí album jako celek?

 • Foto: Kneebody, Jazz Dock, Praha, 29. 5. 2019

  Progresivní americká skupina Kneebody se postarala v rámci 14. ročníku mezinárodního festivalu Americké jaro o nespoutaný zážitek. Podívejte se u nás na fotogalerii.

Další podobné články