Ve víru Alternativy

Již po třiadvacáté nás zve mezinárodní hudební festival Alternativa k ovlažení svých uší a obohacení naší hudební představivosti čerstvou a současnou hudební tvorbou pohybující se za hranicemi zaběhlých postupů a ryze komerčně motivovaných hudebních počinů.

Kammerflimmer Kollektief Kammerflimmer Kollektief Zdroj: wikimedia.org

Alternativa není jen jedním z mnoha hudebních žánrů, je to samotný přístup k hudbě charakteristický svou svobodomyslností, vůlí hledat, poznávat a experimentovat, a nebát se často vymezit vůči většinovému vkusu. O to usilovala už v 70. letech Jazzová sekce, která za komunismu propagovala menšinové hudební žánry a organizovala koncerty „nepřizpůsobivých“ a svobodomyslných kapel. Organizátora festivalu Alternativa, sdružení Unijazz, které tuto roli po Jazzové sekci převzalo, nelze nazvat jinak než jako jejího důstojného pokračovatele.

Na co se tedy můžeme v týdnu od 7. do 14. listopadu těšit? Festival zahájí v sobotu 7. listopadu přehlídka začínajících projektů Mladá Alternativa v klubu Kaštan, domácí scéně Unijazzu. V úterý 10. listopadu proběhne v několika pražských klubech včetně Café V lese, Punctum, Hus23 Klubová noc. Novinkou letošního ročníku bude využití mystických prostor Libeňské synagogy pro vytvoření tajemné atmosféry plné důmyslných zvuků, kterými nás 11. listopadu obestře německá dark-jazzová formace Kammerflimmer Kollektief.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Hlavní žně festivalu však proběhnou jako vloni v Malostranské besedě od 12. do 14. listopadu. Čtvrtek 12. bude patřit především domácí alternativní scéně, vystoupí elektronicko-kytarové duo Richter & syn a formace taktéž z části složené z již zaběhlých postav českého undergroundu Mikuláše Chadimy, Simona Slávy, Jiřího Ňory Radechovského - Ex-extempore hraje velkoměsto a Welcome I-III Luboše Fidlera, bývalého spoluhráče Chadimy z MCH Bandu. Neméně zajímavý prožitek nabídne v tentýž večer kavárna Souterrain - francouzské noise-rockové trio TOC.

Další představitel francouzské avantgardní scény, psych-noisové duo Cantenac dagar, zahájí následující, předposlední den festivalu, jenž bude probíhat již jen v Malostranské besedě. Po nich nabídne posluchačům kapela Tajná chuť svou energickou fusion lidové hudby s klopýtavými rytmy drumnbassu, korunovanou všemožnými excentričnostmi. Poté přijde na řadu jeden z tahounů festivalu, švédské trio Fire! se svým neurvalým, až na kost ořezaným zvukem hutně prosyceným noisem a zběsilé kvílícím saxofonem. V psychedelické atmosféře drsných baskytarových linek a úderných bicích bude pokračovat i americká dámská dvojice Insect Ark. Večer poté zakončí amsterdamská formace Naked Wolf meandrující mezi ostrými groovy, punkovou rozverností a freejazzem přelévajícím se do zvukových experimentů.

 

 

Závěrečný večer festivalu bude zpočátku patřit freejazzu a volné improvizaci v podání The Astronomical Unit i tria TOC, které bude obohaceno o českou dechovou sekci pod vedením francouzského trumpetisty Christiana Pruvosta, jenž se představil na minulém ročníku Alternativy v geniální francouzsko-japonské freejazzové kapele Kaze. Následně nám +x (plus ix) představí horlivě agitační performativní podání poezie, po nich bude následovat nový projekt Sova smrti a festival zakončí lyricko-punkové španělské seskupení Seward.

Čítárna Unijazzu v Jindřišské ulici zase ožije festivalovou výstavou a ve čtvrtek 12. listopadu zde festivaloví hosté budou mít možnost shlédnout průřez krátkých filmů Dany Schechter z kapely Insect Ark. Vstupenky na jednotlivé večery se pohybují v rozmezí 80-350 korun, festivalová permanentka na víkend 13.-14. listopadu vyjde na 550 Kč a VIP permanentka na celý festival s festivalovým tričkem na 969 korun. Neváhejte tedy a vyražte na Alternativu, svému sluchu dopřejete nálož neotřelých zvuků a zaručeně si rozšíříte své hudební obzory!

Přehled

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Ethan Iverson, Joe Sanders, Jorge Rossy, Jazz Dock, Praha, 18. 9. 2019

  V klubu Jazz Dock se ve středu sešlo trio špičkových hudebníků - vše o koncertě si přečtěte v REPORTU Martina Faixe, zde pro vás máme fotografie, doplňující atmosféru koncertu.

 • Jazz Dock přivítal nový projekt klavíristy Ethana Iversona

  Jméno klavíristy Ethana Iversona je spojeno bezesporu se skupinou The Bad Plus, kterou v roce 2000 zakládal se svými přáteli. Po létech jejího působení v roce 2017 ovšem oznámil, že kapelu opouští. Ethan Iverson navštívil tak klub Jazz Dock ve středu 18. září 2019 poprvé se svým novým projektem.

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.

Další podobné články