Filmová hudba musí být zázrak Doporučený

Hudba je zázrakem, který dokáže v člověku vzbudit náladu i emoce. Podle nálady si člověk mnohdy hudbu vybírá. Podobně je tomu i ve filmu: použité tóny musí být v souladu s pocity, jež má film vyvolat. Dokážete si vůbec představit film bez hudebního doprovodu?

Hudba ve filmu Hudba ve filmu Zdroj: neaktuality.cz

Hudební doprovod k filmu neodmyslitelně patří a hraje důležitou roli, o tom není pochyb. Dokresluje milostnou scénu, zvyšuje napětí nebo dotváří komediálnost snímku. Jak ale řešili tvůrci zvukový doprovod za dob němých filmů? Jak dokázali upoutat diváky?

Vůbec první němý „film“ (snímek o pětačtyřiceti vteřinách) byl promítán v Paříži roku 1885, v Čechách až o rok později v Karlových Varech. Jenomže bez zvuku by to byla přeci nuda. Až do třicátých let dvacátého století, kdy ve filmografii panovaly němé filmy, byl snímek během promítání doprovázen buď živou hudbou v podobě klavíru, vzácně i celého orchestru, nebo gramofonovým doprovodem.

V roce 1927 byl natočen první zvukový film (Jazzový zpěvák), a rozjel tak novou éru filmografie, přinesl novou tvůrčí práci pro lidi zabývající se hudbou a založil nový specifický žánr – filmovou hudbu.

 

 

Filmová hudba se rozvinula do takových rozměrů, že dnes je mnohdy i klíčová pro celý snímek, je tak typická a oblíbená, že se vydává v podobě soundtracků a prodává jako vedlejší filmový produkt. Nejúspěšnější a nejprodávanější soundtracky za posledních šedesát let byly v rozsahu od tři čtvrtě do dvou hodin a některé slavily nepředstavitelné úspěchy (Dirty Dancing, Matrix, Pulp Fiction apod.).

Hudba ve filmu však musí být užita přiměřeným způsobem. Jen málokterý snímek od konce dob němého filmu nepoužil hudbu vůbec (snad snímek Ptáci Alfreda Hitchcocka nebo film Fritze Langa Vrah mezi námi) a naopak jen velmi málo filmů je hudebně doprovázeno od začátku do konce.

titulky nemy filmHudba ve filmu, nebudeme-li brát v potaz muzikály typu Pomada či Rebelové, které by bez ní ztratily smysl),může být dvojího druhu. Zvukový štáb použije buď již existující hudební doprovod, to ovšem musí koupit patřičná autorská práva za její užití, nebo hudbu originální, ušitou na míru daného filmu vybraným skladatelem. Takovou hudbou je například i 007 Theme z roku 1963 od Johna Barryho, která se stala základem pro minimálně sedm bondovek.

Film si při vzniku projde třemi hlavními fázemi: předprodukcí, produkcí a postprodukcí. Zvukový štáb zasahuje do filmu už v produkční části, nicméně spíše z hlediska dialogů a mluveného slova. Doprovodnou hudbu zvukaři řeší až v postprodukční fázi, kdy se vkládá do filmu patřičná zkomponovaná muzika vybraného skladatele. Po této fázi chybí už jen detailní doladění a film může přijít do kin.

Až se tedy jednoho krásného večera uvelebíte se sklenkou vína a talířem dobrot u oblíbeného filmu, zkuste si ho představit bez hudebního doprovodu. Dokážete to vůbec?

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • The Original Gypsies znovu roztančí Forum Karlín

  Hudební legendy z Francie se po vyprodaném koncertě před dvěma lety znovu vrací do Prahy potěšit své fanoušky. Zakládající členové světoznámých Gipsy Kings dokazují po celém světě, že jsou i nadále králové romské hudby. Na dvouhodinové show plné energie zazní megahity jako Bamboleo, Volare či Baila Me, které rozhodně nenechají nikoho v klidu.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Lakha Khana

  Virtuózní houslista Yehudi Menuhin kdysi prohlásil, že temný a hypnotický tón nástroje sarangi je tím nejpřesnějším obrazem indické duše. Jedná se o paralelu evropských houslí, která je ovšem podobně jako sitar opatřena sadou rezonančních strun a užívá se jak v klasické, tak i lidové hudbě. Pojďte soutěžit s redakcí musicweb.cz o lístky na 18. listopadu do Paláce Akropolis.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Alash

  Ti, kdo znají Huun-Huur-Tu, Ayarkhaan nebo Yat- Kha, vědí, že sibiřská hudba má neuvěřitelné kouzlo. A občas do ní proniknou i současné vlivy. Pojďte soutěžit a vyrazte na koncert do Paláce Akropolis 28. listopadu! 

Další podobné články

Další články z rubriky

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

Cruel - patnáct let boje progrese s prokrastinací

Kapela Cruel patří mezi nejoriginálnější sestavy na naší rockové scéně...

Od hillbilly po bluegrass. Z muzicírování apalačských horalů se zrodil hudební fenomén

Earl Scruggs, Del McCoury, Tony Rice, Jimmy Martin a samozřejmě...