Koledy současné české hudby. Hra na emoce, nebo sarkasmus? Doporučený

Vánoční svátky s sebou každý rok přinášejí kromě dárků, stromečku a cukroví také hudbu. Tradiční koncepce koled je však pryč. Současní čeští interpreti vidí Vánoce jinak, po svém. A věřte, že Janek Ledecký a jeho Sliby se maj plnit o Vánocích již v kurzu nejsou.

Xindl X Vánoce vidí trochu jinak Xindl X Vánoce vidí trochu jinak Zdroj: archiv interpreta

Symbolem vánoční atmosféry se loňský rok stala skladba Půlnoční. A rovněž letos ji můžeme slýchat z radiopřijímačů. Tento malý zázrak, jak skladbě říká Václav Neckář, pro mnohé znamená oázu klidu, pro jiné však již ohraný vánoční kýč. Tak jako tak je právě tento počin oprávněn zahájit výčet vánočních hudebních pokusů.

 

 

Sexy Santa Claus? Tak o tom přemýšlejí asi jen české zpěvačky Marta Jandová a Gabriela Gunčíková, které spojily své hlasy v počinu s názvem Santa Superstar. Poměrně živá skladba, které dominuje piano a saxofony, pochází z dílny Janka Ledeckého. King se zmáknutým marketingem našel své místo v muzikálu Vánoční zázrak. A pokud člověk snese jistou dávku nadsázky v textu, chytlavá melodie ho snad neurazí.

 

 

Pozadu nezůstává ani Xindl X. Ten letošní rok přišel s novinkou, která některým českým občanům vyrazila dech. Moderní zvuk a alkohol si vzaly své slovo, a vytvořily tak specificky xindlovskou vánoční atmosféru. Štědrý večer nastal koledu připomíná snad jen názvem a dětským sborem, který Xindlovi ve zpěvu úspěšně sekunduje.

 

 

Své Vánoční přání vyslovili i Lucie Vondráčková a Radim Schwab. Jejich dílo však přetéká emocemi. Poněkud přeslazená skladba postrádá originalitu, ať už by se její obsah vydal jakýmkoli směrem. Nenáročný posluchač námitky mít patrně nebude, avšak alespoň trochu hudbou hýčkané ucho si skladbu podruhé nepustí.

 

 

Sváteční atmosféra neunikla ani ostrozraku pražské formace Bek Ofis. Od této veselé partičky se nedá očekávat nic jiného než velká party, a to i na jižním pólu. Úryvky známých koled proložené vtipným textem z dílny kapely jsou spojené jednoduchou melodií. Celý počin s názvem Vánoce na Jižním pólu ale může lehce připomínat hudební styl kapely Nightwork, která si Vánoce vzala na paškál v singlu Vánoční čas.

 

 

Vánoční skladbu s nápadem, milým textem i líbivou melodií stvořil letošní Český slavík Tomáš Klus. Jeho Ledaco z desky Racek nesmrdí laciností, sarkasmem, ani ohraností. Dokonalá koncepce textu, který svou pointu prozradí až v poslední větě, je možná tou pravou cestou, jak strávit Vánoce s českými vánočními skladbami posledních let.

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Mikulášská s The Tap Tap se blíží

  Zhruba tři týdny nás dělí od tradiční Mikulášské s The Tap Tap, která bude pokračovat letos již sedmým ročníkem. První ročníky jsme měli možnost navštívit ve vyprodeané Státní opeře, díky jejím opravám se však už potřetí přesuneme do
  prostorného Fora Karlín. Předvánočnímu kouzlu tohoto koncertu však rozhodně neubírá, ba naopak se této akce může zúčastnit větší počet diváků a hlavně dětí.

 • Foto: Tomáš Klus, Semilasso, Brno, 2. 11. 2018

  Tomáš Klus a jeho cílová skupina vyrazili na turné k nové desce Spolu. Jako první navštívili brněnské Semilasso a to hned třikrát. Na fotogalerii z pátečního koncertu se můžete podívat zde.

 • Foto: Moravské hrady, Brno, Veveří. 11. 8. 2018

  Sobotní pokračování festivalu Moravské hrady - Veveří. Zahrála Lenny, Tomáš Klus, Vypsaná fiXa, Rybičky 48, Hentai Corporation, Visací zámek, Pražský výběr, Mandrage a kapela Jelen.

 • Festival Hrady CZ na Rožmberku nad Vltavou


  Festival Hrady CZ se po Švihově představí na Rožmberku nad Vltavou se Škworem, Tomášem Klusem, Monkey Business nebo Divokým Billem.

Další články z rubriky

Trochu jiné svátky: Vánoce 1914 inspirovaly mnoho hudebníků

Štědrý den je jedním z mála dní v roce, kdy...

Jak na metalové Vánoce?

Také vás neustále štvou pořád ty samé koledy dokola? Rok...

The Dubliners. Jedinečná atmosféra irských náleven v písních legendární kapely

Půl století parta vousatých sympaťáků z Dublinu oslňovala svět nejlepšími...

Cruel - patnáct let boje progrese s prokrastinací

Kapela Cruel patří mezi nejoriginálnější sestavy na naší rockové scéně...

Od hillbilly po bluegrass. Z muzicírování apalačských horalů se zrodil hudební fenomén

Earl Scruggs, Del McCoury, Tony Rice, Jimmy Martin a samozřejmě...