Druhý den Metalfestu: Po veselých Finech následovalo hvězdné přivítání

Plzeňský Amfiteátr Lochotín se o víkendu od 2. do 4. června stal dějištěm tradičního festivalu tvrdé hudby Metalfest. Jako obvykle se sjeli metalisté z celé republiky i blízkého okolí. Sobota, druhý festivalový den, potěšil především příznivce symfonického a melodického metalu. Večer ovládla pódium Tarja Turunen, ještě před ní kapela Amaranthe. O rozehřívací kotel se skvěle postarali Ensiferum.

Letošním headlinerem Metalfestu byla oficiálně Tarja Turunen. Ohromný aplaus ale získali spíše jiní. Letošním headlinerem Metalfestu byla oficiálně Tarja Turunen. Ohromný aplaus ale získali spíše jiní. Zdroj: Eva Makovská, Musicweb.cz

V lochotínském Amfiteátru na pódiu poskakuje zpěvačka Elize Ryd. Se svou kapelou Amaranthe je v sobotu 3. června předposlední účinkující. I tak ale dav u pódia tvoří především mladé dívky, které tato kombinace metalu a popu láká víc než ostatní metalisty. Amaranthe dohrají písničku a okamžitě sklízí aplaus. Znenadání se ale ozve hlasitý jekot a potlesk, který vychází zvenku areálu. 

 Fotografie z druhého dne festivalu Metalfest najdete zde. 

Od místa, kde probíhají autogramiády. Tam totiž právě přichází hlavní hvězda dne, bývalá zpěvačka Nightwish Tarja Turunen se svým hostem. Tím je vokalistka kapely Within Temptation Sharon den Adel. Několik set přítomných fanoušků je vítá ohlušujícím křikem, odevšad blikají blesky fotoaparátů. Přivítání jako někde v Hollywoodu. Tarja se Sharon usedají za stůl a začínají se podepisovat fanouškům.

Spory o playback

V půl desáté již Tarja stojí na pódiu a zahajuje svůj set. Na to, jak vřele ji přivítali lidé u autogramiád, je však aplaus nyní spíše vlažný. „Nezpívá náhodou na playback?" ptá se svého okolí vysoký metalista v tričku Iron Maiden při třetí písničce. „Těžko říct, ale snad ne," krčí rameny další z přihlížejících. Tak jako tak, Tarja předvádí obstojný výkon a její operní zpěv se Plzní nese vskutku precizně. Jenom jednotlivé písničky občas splývají dohromady, jedna s druhou.

Po chvíli Tarja zve na stage svého hosta, Sharon den Adel. Obě zpěvačky se objímají a zanedlouho Lochotínem hřmí jejich společná píseň What About Us. Nejvýraznějším kouskem vystoupení ale zůstává pomalejší I Walk Alone.

 

 

Zatímco během symphonic metalového koncertu Tarji Turunen se fanoušci akorát pohupovali do rytmu, při odpolední show finských folk metalistů Ensiferum se pod pódiem rozpoutal slušný kotel. Pogující metalisté padali jeden přes druhého a po rukou prvních řad čas od času někdo proplul až přes mantinely k ostraze. Akordeonistka Netta Skog se usmívala na všechny strany i ve chvíli, kdy jí vypadl zvuk jejího nástroje. Technický nedostatek ale Ensiferum přešli s humorem. Nezahrát kvůli němu Lai Lai Hei nebo One More Magic Potion by jim asi přítomní fanoušci do smrti neodpustili...

Konev proti horku

Těsně před Ensiferum se natěšeným návštěvníkům předvedli čeští Citron s tradičně hostující zpěvačkou Tanjou. „Citróni" si na Metalfest kromě Tanji dovezli i vlastní obrazovky, na které během koncertu promítali své staré fotky a videoklipy.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

„Sakra, tohle se nedá vydržet," pronesl v publiku jeden z metalistů. Nemyslel tím ale probíhající koncert, pouze okomentoval vedro a vydal se k vodovodnímu kohoutku v zadní části areálu. Rovnou s celou zahradní konví. Jeho slova potvrdil do mikrofonu i zpěvák Citron: „Kurňa, je tu vedro jak sviňa."

 

 

Ani rostoucí teploty milovníky metalu neodradily od oblíbených kapel. Kdo holduje death metalu, ten si nenechal ujít řecké Septicflesh. Power metalisty potěšila především vystoupení skupin Serious Black a The Unity. Druhou z těchto kapel dali před nedávnem dohromady dva členové skupiny Gamma Ray. Není proto žádným překvapením, že Lochotínem zněly i staré pecky této německé metalové legendy. Například Send Me a Sign...

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Judas Priest vydali singl z nového alba

  Se zbrusu novým albem se už za dva měsíce vytasí britská žijící legenda Judas Priest. V pořadí již osmnácté album nazvané Firepower doprovodí nadcházející severoamerické a evropské turné. V rámci toho přivezou nejen nové songy i do České republiky. Publikum koncertu se má na co těšit.

 • Foto: Arch Enemy, Forum Karlín, 14. 1. 2018

  Do Prahy zavítala metalová kapela Arch Enemy, předskakovali Wintersun, Jinjer a Tribulation. Více se dozvíte v reportáži. Zde vám přinášíme fotoreport. 

 • Zemřela Dolores O’Riordanová z irských The Cranberries

  Ve 46 letech zemřela zpěvačka s nezaměnitelným hlasem Dolores O'Riordanová z irské rockové skupiny The Cranberries. O její náhlé smrti v pondělí 15. ledna informovala irská televizní a rozhlasová stanice RTE, úmrtí potvrdila i samotná kapela na webu. O'Riordanová působila v The Cranberries od roku 1990. V posledních letech ale zpěvačka trpěla bipolární poruchou.

 • Koncert Arch Enemy v Praze: White-Gluz zazářila nejen modře

  Pražská hudební hala Forum Karlín jednou opět přivítala metalisty z celého okolí. V neděli 14. ledna tam totiž zahráli švédští death metalisté Arch Enemy. Pouhou chvíli před nimi se na pódiu předvedli Finové Wintersun a předkapely Jinjer a Tribulation. Velký nápis na pokladně hlásil: vyprodáno.