Freedom Call rozskákali Novou Chmelnici Doporučený

Páteční večer 12. prosince patřil happy metalové party. Do pražské Nové Chmelnice zavítala banda čtyř Němců Freedom Call. Kromě ohromné dávky energie s sebou přivezli Italy Dragonhammer a domácí kapelu Salamandra.
Freedom Call své fanoušky naprosto nadchli Freedom Call své fanoušky naprosto nadchli Petr Hájek, Musicweb.cz
 
Krátce po sedmé hodině se hudební klub Nová Chmelnice začal plnit černě oděnými metalisty, kteří se nemohli dočkat hudebního uskupení kolem Chrise Baye. Museli si ovšem ještě počkat, protože na programu večera byly další dvě kapely.
 
Ještě před osmou se na podiu objevili členové Salamandry, kteří ještě dolaďovali detaily pro svůj výstup. Na podiu již byly připraveny bicí a klávesy pro hvězdy večera, Ostraváci se však stísněného prostoru nezalekli a začali hrát. Písně do publika ládovali jednu za druhou bez větších přestávek a proslovů, aby co nejlépe využili svých čtyřicet minut. Několik málo řad publika ještě nebylo dostatečně rozehřátých, ale na podněty kapely tleskalo do rytmu, postupem času někteří jedinci i začali máchat svými vlasy. Ke konci setu byli diváci již celkem rozproudění a zpívali refrén závěrečné písně Masters of Rock, jenž je věnována známému vizovickému festivalu.
 
Pár minut po deváté obsadili stage s menším zpožděním power metalisté Dragonhammer. Nazvučení bylo o poznání horší než u předchozí kapely, zpěvák Max Aguzzi nebyl téměř slyšet. I přesto se řady posluchačů rozrůstaly a jejich reakce byly čím dál více vřelejší. Zazněly písně jako Legend z druhé desky The Blood of Dragon, You Must Die z Time for Expiation, či Last Solution z nejnovějšího počinu The X Experiment. 
 
 
Kapelu založili v roce 1999 spolu s již zmíněným Maxem basák Gae Amodio a bubeník Marino Deyana. Jejich demo Age of Glory i pozdější debutová deska měly velmi pozitivní ohlasy. Po druhém studiovém albu se ke kapele přidali klávesák Giulio Cattivera a druhý kytarista Giuseppe DePaolo - v tomto složení navštívili i Prahu. Tvrdé riffy a klávesové linky rozproudily krev snad v každém přihlížejícím. Pro rozjaření publika byli Dragonhammer opravdu dobrou volbou, při loučení sklidili velký potlesk a křik. Po odchodu pětice sympatických Italů dav zhoustl a pomalu se začínalo těžce dýchat.
 
Se zhruba dvacetiminutovým zpožděním sál potemněl a za mohutného skandování jména hřebu večera za bicí soupravu usedl Ramy Ali. Během chvilky byla na pódiu celá banda, jež na nic nečekala a rozjela happy metalovou party s letošním singlem Union of the Strong. Na nic nečekali ani fandové, kteří ihned začali zpívat text a skákat. Krátká přestávka mezi písněmi se konala až po We Are One a Tears of Taragon. Zpěvák a kytarista Chris Bay musel čekat, až ho nadšení fanoušci pustí ke slovu, neboť okamžitě začali skandovat jméno kapely, což se ostatně opakovalo téměř po každé písni.
 
 
Freedom Call byli z reakcí publika nadšeni možná ještě více, než bylo publikum nadšeno z nich. Chris se v žádném případě nebál komunikace a pokud to neříká na každém koncertu, Chmelnici označil za nejlepší obecenstvo, jež zažili na celém Light Over the Beyond Tour. Baskytarista Ilker Ersin a kudrnatý kytarista Lars Rettkowitz sice ke svým fandům nepromluvili, ale rozhodně nešetřili házením úsměvů a pohledů – především po slečnách. 
 

Prohlédněte si také fotogalerii: Freedom Call, Praha, 12.12. 2014

 
V jízdě se pokračovalo s Farewell, jíž frontman označil za nejveselejší song z celé diskografie, dále například Heart of Warrior, Hero Nation. Nemohla chybět neodmyslitelná Power & Glory, kterou by celá Chmelnice nejspíše zpívala, i kdyby k tomu nebyla ponoukaná ze strany kapely. 
 
Setlist měla zakončit píseň Freedom Call, po pár minutách skandování se však čtveřice Němců na stage vrátila a zahrála další tři písně, včetně legendární Warriors. Píseň Land of Light už však byla skutečně posledním kouskem večera. Skupina sklidila další mohutný potlesk a křik, podala si ruce s fanoušky v prvních řadách a půl hodiny po plánovaném konci odešla do back stage. Po půlnoci z Nové Chmelnice tedy pomalu začali odcházet nadšení a uskákaní fanoušci s vykřičenými hlasivkami a všechny tři kapely jistě přemýšlely, jak asi bude vypadat následující koncert ve Zlíně.
 
Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Na DVD Representative - Rebelie Rebelů se představuje nová tvář Citronu

  Již druhé DVD mají na kontě čeští metaloví klasici Citron. Zatímco první placka s názvem Representative Part 1, jež vyšla ještě před personálním zemětřesením v roce 2015, se ohlížela za minulostí kapely, aktuální počin představuje skupinu v jejím současném složení.

 • Lordi zveřejnili přebal chystaného alba

  Finská metalová monstra Lordi po dvouleté odmlce chystají vydání již deváté studiové desky s názvem Sexorcism. Zatím na sociálních sítích odtajnili kromě střípků ze studia pouze přebal, který názvu odpovídá přinejmenším dostatečně.

 • Foto: G3, Kongresové centrum, 20. 3. 2018

  Joe Satriani, John Petrucci a Uli Jon Roth - tři kytaroví velmistři, co přijeli do Prahy ukázat, co umí každý sám i dohromady. Z koncertu vám přinášíme fotoreport.

 • Amaranthe vstoupili do studia

  Kapela Amaranthe má na svém kontě zatím čtyři dlouhohrající desky, brzy se ale jejich sbírka rozroste. Skupina totiž v dánském městě Ribe pracuje na novém albu. A třeba některý z nových singlů představí i na moravském festivalu Rock Heart, kam se letos skupina vypraví.