Opustil nás hlas Daniho Filtha. Zpěvák už koncerty nezvládá Doporučený

Dani Filth je známý jako zpěvák s nejječivějším vokálem na celé metalové scéně. Nebo spíš většinu své pěvecké kariéry byl. Se svou gothicmetalovou skupinou Cradle of Filth minulý rok vydal desku Cryptoriana a vyjel na turné. Kapela vystoupila i v pražském klubu Roxy. I přes špatnou akustiku tohoto prostoru bylo poznat, že Dani Filth už na živé vystupování nemá hlasivky. Jeho kdysi mocný Hlas je již zřejmě definitivně pryč. A proto si zaslouží minutu ticha.

Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Zpěvák Dani Filth v pražském klubu Roxy během lednového koncertu. Foto: Lukáš Loužecký/musicweb.cz

Gothic/blackmetalová skupina z Anglie, Cradle of Filth, má za sebou úspěšné čtvrtstoletí hudební kariéry. Za tu si stihli vytvořit mnoho fanoušků po celém světě. Zásluhy za úspěch kapely nese především zpěvák Dani Filth, který je dnes posledním členem z původní sestavy. Filthův ječivý hlas, či spíše Hlas, je hlavním poznávacím znamením každé písně. Bohužel, v posledních letech o něj Filth postupně přicházel. A pražský koncert byl důkazem, že Hlas nás i majitele opustil navždy.

Když Cradle of Filth postupně nastupovali 18. ledna v klubu Roxy na pódium, zpěváka Daniho Filtha fanoušci přivítali ohromným potleskem. Skandovali během celého intra až do začátku první písně Gilded Cunt. Klubem, který pro hlasitější koncerty nemá nejlepší akustiku, se rozezněly dunivé riffy kytar. Dani Filth začal zpívat... A nikdo jej neslyšel. Frontman jen naprázdno otevíral pusu na mikrofon. Po chvíli se ukázalo, že má jen špatně nazvučenou techniku, chvílemi se totiž klubem aspoň nějaký vokál rozezněl.

 

 

Místo legendárního ječáku se ale z beden rozléhal jen neurčitý, až amatérsky znějící křik. Dani Filth se snažil, poskakoval po pódiu, občas se podíval do publika s tak děsivým výrazem ve tváři, až běhal mráz po zádech. Tak jej všichni věrně známe a máme rádi... Ale přeci jenom mu něco chybělo – specifický a slavný Hlas. Ten se neobjevil ani během písně Blackest Magick in Practice, ani při kousku Dusk and Her Embrace. Když už se v polovině koncertu zdálo, že se Filth rozehřál a Hlas se mu aspoň na chvíli vrátil, z nadějných tónů se nakonec vyklubal jen pískot vazby v technice.

Podívejte se na fotky z pražského koncertu Cradle od Filth a Moonspell

Fanoušci pod pódiem si ale hudební zážitek zkazit nenechali. Ostatně, jednou rockovou hvězdou, navždy rockovou hvězdou. A tou frontman Cradle of Filth bezesporu je. Dav se jím nechal i vyhecovat k pogování na píseň You Will Know the Lion by His Claw z loňského alba Cryptoriana – The Seductiveness of Decay. Na samotné desce Filth zpívá docela obstojně, naživo šlo spíše o smutný poslech.

Sledujte Musicweb na Facebooku:
 

Ve chvíli, kdy se již ke konci celého vystoupení začaly ozývat první melodické tóny slavné písně Nymphetamine Fix, zableskla klubem naděje – tenhle ikonický kousek musí koncert zachránit! Anebo také ne. Dani Filth již nezvládl ani svůj temný metalový šepot. Během refrénu často ani nezpíval původní text, jen jakési neurčitelné zvuky a citoslovce.

 

 

Dani Filth se stále těší dobrému zdraví. Jeho ječivý Hlas, kterým se proslavil, nás ale zřejmě už nadobro opustil. Místo něj zde zbyl jen průměrný metalový křik, který se marně snaží vyrovnat svému „předchůdci. A my zde proto máme další z nekrologů, kterých je v poslední době v hudebním světě více než zdrávo. Tento patří slavnému Hlasu. Odešel po sedmadvaceti letech věrné služby metalu. Nezbývá, než za něj držet minutu ticha a připomenout si jej na některé ze starších desek uskupení Cradle of Filth. Například na albu Midian z roku 2000 či Cruelty and the Beast (1998) šlape naprosto dokonale.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Rozhovor s Matem Ďurindou: Lidé se stydí být angažovaní

  Je to jenom pár dní, co Maťo Ďurinda oslavil padesáté sedmé narozeniny. Přesto nadále zůstává jedním z nejvýraznějších frontmanů na české i slovenské hudební scéně. A stejně jako před třiceti lety, kdy Tubatanka s písněmi Pravda víťazí a Loď do neznáma podkreslovala Sametovou revoluci, i dnes se snaží držet prst na tepu doby a vyjadřovat se k nejpalčivějším problémům současného světa. Maťo Ďurinda při rozhovoru pečlivě vážil každé slovo. Dával si záležet na tom, aby jeho názory byly srozumitelné. Svojí hudbou nechce jenom bavit, ale i vzdělávat a otevírat svým posluchačům oči.

 • Foto: Michael Schenker Fest, Roxy, Praha, 14. 11. 2018

  Prohlédněte si fotoreport z koncertu Michael Schenker Fest, který se konal v pražském klubu Roxy. Koncert proběhl v rámci turné k novému albu Resurrection, které nahrál německý metalový kytarista Michael Schenker se svojí kapelou, která v současné době nese název Michael Schenker Fest. Tato hvězdná sestava se pyšní 4 zpěváky, se kterými tento kytarista během své dlouhé kariéry spolupracoval. Graham Bonnet a Doogie White (oba též působili v kapele Rainbow), Robin McAuley a Gary Barden. Doprovodnou kytaru a klávesy obstaral Steve Mann, basu Chris Glen a za bicí se posadil Ted McKenna.

 • Opeth mají pivo a Darkest Hour zmrzlinu

  Hudebníci už dnes nenabízí jen trička, mikiny nebo kšiltovky. K dostání jsou třeba trsátka, skleničky nebo klíčenky. A nejen to. Oficiální merchandise se v mnoha případech rozrůstá o nejrůznější položky, které se dají konzumovat. Velmi oblíbené je například pivo. Před pár dny se na scéně objevila další kapela, která tento zlatavý mok nabízí.

 • Foto: Sophie Hunger, Palác Akropolis, Praha, 11. 11. 2018

  Prohlédněte si fotografie z nedělního koncertu švýcarské písničkářky a multiinstrumentalistky Sophie Hunger, který se odehrál v pražském Paláci Akropolis.