Praha zažila rockový koncert podle Jacka Whitea

Polovina nedostižných The White Stripes, multiinstrumentalista a hudební génius. Ano, do Prahy se po letech vrátil Jack White, který s sebou přivezl novou desku Lazaretto a především fantastickou kapelu.

Jack White Jack White Zdroj: jackwhiteiii.com (David James Swanson)

Co říci o předkapele? Newyorská parta Lucius nadchla úvodní country-folkovou písní, kde pěvecky excelovala děvčata Jess Wolfe a Holly Laessig. Nakolik měl první kus z jejich setu blízko k Jackově tvorbě, zbytek byl z jiného těsta. Zvukově vybroušeného, uhlazeného a poměrně sterilního. Kalkul? Kontrast nástupu Jacka Whitea s jeho doprovodnou kapelou při srovnání s Lucius byl totiž extrémní. Jakoby kapelník se zvukařem zahájili cestu za hledáním svatého grálu správné rock‘n’rollové špíny a syrovosti. 

Jack nehledí nalevo. Jack nehledí napravo. Hraje, diriguje a laškuje s dokonale sehranou kapelou. Když se provedení písně Hypocritical Kiss neblíží jeho představě dokonalosti, neváhá ji předčasně ukončit. Nevídané a okouzlující!

V první části koncertu jsme svědky nekonečného jamování a hudebního hledání s bezpočtem stoptimů. O výměně nástrojů nemluvě. Diváci se v podstatě účastní veřejné zkoušky s kompletním ansámblem. Je pochopitelné, že to nemůže vyhovovat všem, protože produkce nemá obvyklý spád rockového koncertu. V zadních řadách a na balkonech navíc není vidět kompletní dění na scéně. Komunikace, gesta a důležitá mimika. Takové už zkrátka koncerty Jacka Whitea jsou.

 


Kromě muzikantů se po pódiu prohání vousatí bedňáci, které si k sobě Jack občas přivolává. Když jednomu z nich něco šeptá a ukazuje do první řady, vypadá to, že se schyluje k nejhoršímu. Někdo fotí? Chyba lávky. V první řadě se tísní děvčata, kterým jejich idol dopřává zážitek z největších a pouští je k sobě na stage. Opět nevídané a okouzlující!

Druhá část neobvyklého koncertního zážitku je jiná. Po pauze se začíná se skladbou Icky Thump se sólem pro theremin. Publikum i kapela se blíží bodu varu. Následuje smrtelné kombo Steady, As She Goes a Fell In Love With A Girl. Pogo pod pódiem, nádherná I'm Slowly Turning Into You, dva kousky z Lazaretta a nezbytná Seven Nation Army. Konec v extázi! Stručně a svižně.

Jack White - génius nebo magor? Rozhodně perfekcionista, který v Praze podal jasný důkaz o tom, že miluje hudbu a svou lásku se snaží předávat fanouškům, které navíc coby staromilec přiměl celý koncert sledovat, jak tomu bývalo dřív. Jen a pouze vlastními smysly. Díky! 

 

 

 

 

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Keb' Mo', Divadlo Archa, Praha, 16. 7. 2019

  Charismatický černý bluesman Keb' Mo' svým pohodovým vystoupením vytvořil v Divadle Archa skvělou atmosféru. Představil nejen svoje nové CD Oklahoma, ale zazpíval i s publikem svoje starší písně, při kterých střídal akustické i rezofonické kytary, které mu pečlivě připravoval jeho "roztleskávač" Riley. Z tohoto téměř dvouhodinového koncertu přinášíme náš fotoreport.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Selmy Uamusse

  Mozambik patří, podobně jako Kapverdy či Brazílie, mezi kulturně navzájem spřízněné země portugalské sféry. Po hudební stránce je to ovšem zatím nezmapovaný region. O to větším překvapením je zpěvačka Selma Uamusse, která organicky spojuje dva dosud oddělené světy - živelné rytmy mosambického venkova, i funk a zvukovou psychedelii evropských klubů. Přijďte do Paláce Akropolis 29. listopadu!

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert Lakha Khana

  Virtuózní houslista Yehudi Menuhin kdysi prohlásil, že temný a hypnotický tón nástroje sarangi je tím nejpřesnějším obrazem indické duše. Jedná se o paralelu evropských houslí, která je ovšem podobně jako sitar opatřena sadou rezonančních strun a užívá se jak v klasické, tak i lidové hudbě. Pojďte soutěžit s redakcí musicweb.cz o lístky na 18. listopadu do Paláce Akropolis.

 • Soutěžte o 2x1 lístek na koncert The Comet Is Coming

  Cosmic Jazz v taneční rovině aneb hudba budocnosti pozpátku. Londýnská postjazzová hvězda poprvé v České republice 19. listopadu v prostorách Paláce Akropolis!