Therion se po 25 letech v Praze rozloučili s fanoušky koncertem

V neděli 14. října vystoupila v pražském KC Vltavská švédská metalová legenda Therion v rámci turné Flowers of Evil Tour in Europe. Zastávka v Čechách byla také zároveň údajně vůbec poslední možností spatřit Therion naživo. Jak výroční koncert probíhal?

Švédi Therion Švédi Therion Zdroj: myspace.com

Podle dostupných informačních zdrojů odstartovala akce podle harmonogramu, a to v půl osmé večer, kdy spustila progmetalová symfonická kapela Antalgia ze španělské Lleidy frontwomanovou rudovláskou Bellou Diánez. V našich končinách neznámá kapela ale patrně nebyla dostatečným tahounem, a tak se v průběhu jejich vystoupení sál teprve postupně plnil fanoušky všeho druhu, od prošedivělých tatíků po gotickou omladinu. Většinu však spojoval jediný element – černé triko Therion s tematikou jednoho z mnoha různorodých alb kapely.

Ženská hrdla v hlavní roli

Jestliže koncert Antalgie byl brán spíše jako krácení času při čekání na bestii, pak vystoupení následující kapely, Frantíků Elyose, bylo víceméně spíše shovívavě přečkáno než propařeno. Projevy veselí, stejně jako téměř veškerý pohyb v obecenstvu, postupně utichal a ke konci připomínaly temné lidské postavy Terakotovu armádu. Nejistý hlas zpěvačky, který se pohyboval plus minus v jedné rovině, působil trochu monotónně a společně s průměrně znějícím zbytkem výsledek očividně většinu fanoušků neoslovil. Elyose tak v devět hodin opustili pódium nezanechávaje hlubší dojem.

 


Následovala předpokládaná půlhodinka naplněná zvučením bicích a hlasů Therionů, kterou si návštěvník mohl krátit slastným lapáním po dechu díky neexistujícímu ventilačnímu systému. Nedostatek kyslíku spolu s dostatečným množstvím točeného zlatavého moku dokázal způsobit příjemné halucinace, právě tak potřebné pro začínající vystoupení hlavní hvězdy večera.

Vzestup bestie

Therion hrábli do strun přesně podle rozpisu pět minut před půl desátou úvodním opusem Carla Orffa - O Fortuna v metalovém podání. Už při tomto působivém nástupu se projevila určitá zahuhlanost zvuku v hutných pasážích, která pak provázela celý zbytek večera. Podle očekávání byla hned druhá skladba z nového alba s baudelairovským názvem Les Fleurs du Mal vydaného koncem září.

V průběhu přesně dvouhodinového setu se chtě nechtě neubránil návštěvník srovnání s koncertem na oslavu dvacetiletého výročí kapely v Roxy před pěti lety. Tehdy tato švédská ikona, jež v průběhu pětadvaceti let své existence vydala patnáct variabilních multižánrových alb, nasadila laťku hodně vysoko. Přes standardně velmi kvalitní výkony všech muzikantů, především pak ženských pěvkyň a nového kytaristy Christiana Vidala s precizní technikou hry, by se dalo říci, že na překonání předchozího výkonu by bylo potřeba většího nasazení.

 


Kolem jedenácté hodiny se kapela zdekovala podle očekávání jen na pár minut, aby se vrátila zahrát obligátní The Blood of Kingu a po druhém vyskandování i snad největší pecku To Mega Therion, která musela potěšit snad všechny pravé fanoušky kapely.

Dalo by se říci, že přestože poslední a rozlučkové vystoupení Therion tentokrát nedosáhlo takové síly jako v minulosti. Jednalo se o důstojné ukončení kariéry, na které snad budou fanoušci s uspokojením vzpomínat. Ale kdo ví, nečeká nás v budoucnosti reunion, jak je tomu už posledních pár let zvykem?

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Jethro Tull oznámili nový přírůstek - první oficiální knihu

  Padesát let se na rockové scéně objevuje britská kapela Jethro Tull. Kulaté výročí si žádá nějakou specialitu – a v případě Jethro Tull se bude jednat o knihu. Oznámení vydal frontman Ian Anderson.

 • Axel Rudi Pell nadchnul fanoušky v Praze

  Německý kytarový hrdina Axel Rudi Pell po čase zamířil do České republiky a pro první ze dvou zastávek si vybral pražský klub Akropolis. A byla to skvělá volba – prostředí malého klubu výrazně napomohlo vytvoření té správné atmosféry. Podpořit ho navíc přijela dvojice hvězdných hostů - Chris Bay a The Unity.

 • Foto: Axel Rudi Pell, Palác Akropolis, Praha, 19. 10. 2018

  Přinášíme Vám fotoreportáž z pátečního koncertu fenomenálního německého kytaristy Axela Rudi Pella, který se odehrál v zaplněném Paláci Akropolis v Praze. Před samotným koncertem tohoto virtuosa zahrál publiku německý heavymetalový zpěvák a kytarista Chris Bay. Ten si připravil akustický set svých písní. Po tomto vystoupení se představili další němečtí hudebníci - hardrockový The Unity. Ti předvedli energickou show a publikum řádně nažhavili. Poté se na pódiu objevil již samotný Axel Rudi Pell se svou kapelou. Ve dvouhodinovém setu přehrál Axel celou řadu písní a svojí brilantní hrou publikum doslova očaroval. Prohlédněte si pár fotografií z tohoto úžasného koncertu.

 • Amon Amarth oslaví 25 let existence dokumentem

  Švédské metalové ikony slaví 25 let a k jubileu se rozhodli natočit dokument. Ten bude mapovat jejich kariéru od samého počátku a obsahovat reflexe jednotlivých členů kapely.