V Jazz Docku se udílela cena Jazz Fruit, zahrálo i skvělé Tingwall Trio Doporučený

V pražském klubu Jazz Dock se ve čtvrtek 17. dubna konalo hned několik zajímavých vystoupení. Koncertem oslavila získání ceny Jazz Fruit o nejlepší letošní objev české jazzové scény skupina Ostrich kvartet, během večera poté zahrálo hvězdné Tingwall Trio z Německa a ve finále se představil rakouský klavírista David Hellbock.

Česká skupina Ostrich kvartet v pražském Jazz Docku na festivale Mladí ladí jazz Česká skupina Ostrich kvartet v pražském Jazz Docku na festivale Mladí ladí jazz Foto: Jakub Macháček/musicweb.cz

Právě Ostrich kvartet se při své premiéře v Jazz Docku uplatnil jako důstojný hudební soupeř zkušeného zahraničního Tingwall Tria. Již po zahájení koncertu se dalo snadno poznat, že tito mladíci jsou opravdu vyhraní a technicky velice zdatní. Kapela ve složení Štěpán Flagár – saxofon, klarinet, Martin Kocián – kontrabas, Jan Kavka – klávesy a Michal Wierzgón – bicí postavila svůj koncertní setlist na rytmicky řízných rychlejších skladbách i pomalejších baladách.

Sledujte jazz a blues na Facebooku:
 

Štěpán Flagár nabízel nápaditá sóla, kdy se při složitějších pasážích nebál pustit do divočejších kousků. Jak na saxofon, tak i na klarinet podával suverénní výkon. Kontrabasista Martin Kocián přesvědčil přítomné, že jeho styl hry, kdy své tóny opravdu mistrně ladil, je rovněž na vysoké úrovni. Jan Kavka se pro změnu držel spíše v klidnější rovině, nicméně i z ní občas vystoupil, aby si zazlobil. Fenomenálně se opět představil bubeník Michal Wierzgón, který svým technickým i silovým výkonem uchvátil snad všechny přítomné. Jeho závěrečné sólo bylo jedním z vrcholů tohoto večera. Pokud kapela do budoucna navíc zařadí více autorských skladeb a upustí od jistých nadbytečných jazzových standardů, můžeme se těšit z opravdu vynikající mladé české jazzové skupiny.

 

32 tingvall trio jazzdock 170414Po úpravě pódia a nazvučení nastoupil očekávaný německo-švédský trojlístek hudebníků - Tingwall Trio. Sestava Martin Tingwall - klavír, Omar Rodriguez Calvo – kontrabas a Jürgen Spiegel – bicí vsadila na svůj prověřený repertoár, s nímž už léta objíždí ty nejlepší jazzové festivaly na světě. Ne nadarmo bývá tato kapela srovnávána s uznávaným Esbjörn Svensson triem pro jistý severský nádech v jejich tvorbě. Martin Tingwall je prototypem přemýšlivého a hloubavého klavíristy, který si libuje v táhlejších melodiích a někdy skoro až minimalistických sólech, nicméně v Jazz Docku se, dá se říci, pěkně odvázal a i on si užíval nádherné atmosféry pražského klubu.

Ačkoli koncert netrval nějak závratně dlouho, i přesto si diváci odnesli příjemný zážitek, který se dal utvrdit navíc koupí desek, které s sebou Tingwall Trio přivezlo. Jednalo se navíc teprve o druhé vystoupení této kapely v České republice a doufejme, že to nebylo naposledy. Rozhodně je o co stát.

Čtěte také: Nespoutaná pianistka Hiromi Uehara předvedla oslňující hudební výkon

Na závěr večera si ještě pro sebe vyhradil prostor nenápadný rakouský klavírista David Hellbock. Ve stylové čepičce, znázorňující černé a bílé klávesy piana, začal jemně improvizovat a hrát chytlavé a vtipuplné melodie. Jeho hravý styl záhy upoutal i hudbou již přesycené publikum, což dokazovalo, jakým zajímavým a vybraným způsobem improvizace disponuje. I jeho koncert zůstane určitě nadlouho v paměti všech přítomných a určitě se vyplatí sledovat, co tento talentovaný mladý muž do budoucna chystá. Takový tedy byl večer v Jazz Docku, festival Mladí ladí jazz opravdu letos přivezl velká jména světového jazzu a je radost pozorovat, jak hvězda tohoto festivalu po pěti letech prudce stoupá.

Napsal(a):
:DISQUS_COMMENTS

Další články

 • Foto: Ethan Iverson, Joe Sanders, Jorge Rossy, Jazz Dock, Praha, 18. 9. 2019

  V klubu Jazz Dock se ve středu sešlo trio špičkových hudebníků - vše o koncertě si přečtěte v REPORTU Martina Faixe, zde pro vás máme fotografie, doplňující atmosféru koncertu.

 • Jazz Dock přivítal nový projekt klavíristy Ethana Iversona

  Jméno klavíristy Ethana Iversona je spojeno bezesporu se skupinou The Bad Plus, kterou v roce 2000 zakládal se svými přáteli. Po létech jejího působení v roce 2017 ovšem oznámil, že kapelu opouští. Ethan Iverson navštívil tak klub Jazz Dock ve středu 18. září 2019 poprvé se svým novým projektem.

 • V říjnu se v Praze uskuteční hudebně výtvarný festival pro děti Struny Teens

  Hudebně výtvarný festival Struny TEENS je tu v říjnu opět pro všechny, kteří chtějí proniknout do světa profesionálních mladých hudebníků i výtvarníků. 19. října na ně v Fa Fabrice čekají workshopy, debaty a unikátní koncert. Na workshopu s Jarem Cossigou se dozvědí mnoho užitečných rad a tipů, jak správně nahrávat, stříhat a mixovat muziku. Výrazná ilustrátorka a umělkyně Eliška Podzimková, kterou si ke spolupráci vybral Jamie Oliver nebo Tomáš Klus, zas předá své bohaté zkušenosti na výtvarném workshopu.

 • Italská dvojice Ilaria Graziano a Francesco Forni vystoupí v Café v lese

  Americana, folk, blues, rock, tango, vášnivé neapolské písně a ještě lépe, všechno pěkně dohromady. Jak to umí snad jen Ilaria Graziano & Francesco Forni. To vše budou moci poznat fanoušci, kteří tento týden navštíví pražský klub Café v lese.

Další podobné články